3M™ Scotchkote™ Liquid Epoxy Coating Spray System HSS Mix Nozzle, Straight, Case of 24
3M™ Scotchkote™ HSS Spray System for use with 3M™ Scotchkote™ Liquid Epoxy Coatings
Special Price
$182.93
Regular Price
$215.21
| UPC | 00051135328958 |
|---|---|
| 3M ID | 7000031879 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- For use with 3M™ Scotchkote™ Liquid Epoxy Coating Cartridges
- 3M™ Scotchkote™ Liquid Epoxy Coating and applicator sold separately
- 3M™ Scotchkote™ Liquid Epoxy Coating Spray System HSS Mix Nozzle and 3M™ Scotchkote™ Liquid Epoxy Coating Spray System HSS Applicator sold separately
| 3M ID | 7000031879 |
|---|---|
| Part number | 7000031879 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Spray Guns & Components > Sprayer Nozzles & Tips |
| Application | Oil & Gas: Exploration and Pipeline, Oil & Gas: Refining, Oil & Gas: Transportation, Utilities & Power: Transmission & Distribution |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotchkote™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2 |
| Base - Customary Length Dimension | 11.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 27.216 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 29.21 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 3.81 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 34.47841541352374 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.060001009276236285 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.05952481078991695 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 11.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 1.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.565 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 27.0 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 29.21 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 3.81 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | NOZL |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 305.1187204736614 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.9995927180168396 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.4285954589580068 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.196850393700787 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.204724409448819 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.84251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 0.005 M3 |
| Shipper - Metric Weight | 0.907 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.648 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.132 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.31 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.123 M |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | NOZL |
| Shipper - Item Unit | NOZL |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92328.92481532994 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 540.13254235295 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 365.72043749324973 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.513 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 165.888 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 6144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 256 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | NOZL |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 32 |
Write Your Own Review

