3M™ Scotchkote™ Liquid Epoxy Coating Spray System HSS 450 ml. Applicator, 1/Case
3M™ Scotchkote™ HSS Spray System for use with 3M™ Scotchkote™ Liquid Epoxy Coatings
Special Price
$1,176.02
Regular Price
$1,383.56
| UPC | 00051135328927 |
|---|---|
| 3M ID | 7000031878 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- For use with 3M™ Scotchkote™ Liquid Epoxy Coating Cartridges
- 3M™ Scotchkote™ Liquid Epoxy Coating and applicator sold separately
- 3M™ Scotchkote™ Liquid Epoxy Coating Spray System HSS Mix Nozzle and 3M™ Scotchkote™ Liquid Epoxy Coating Spray System HSS Applicator sold separately
| 3M ID | 7000031878 |
|---|---|
| Part number | 7000031878 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Spray Guns & Components > Sprayer Nozzles & Tips |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotchkote™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 4.54 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2074.8072992208977 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 10.008986703193441 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 9.193276333109395 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.034 M3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.17 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2074.8072992208977 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.000168212706047 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.193276333109395 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.188976377952756 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 26.88976377952756 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.866141732283465 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 0.034 M3 |
| Shipper - Metric Weight | 4.536 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.17 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.335 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.683 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.149 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87691.1202641303 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 328.4887706554676 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 275.79828999328186 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.437 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 125.1 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 30 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review


