3M™ Scotchgard™ Spot Remover & Upholstery Cleaner, 17 oz Aerosol, 12/Case
Designed to clean carpets and upholstery. Releases both oil and water based soils from carpet and upholstery. Aerosol foam is sprayed directly on spot with minimum of overspray. Requires no rinsing. Wipe or blot area with a clean, absorbent cloth.
Special Price
$140.98
Regular Price
$165.86
| UPC | 50048011140037 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052392 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Designed to clean carpets and upholstery. Releases both oil- and water-based soils from carpet and upholstery. Aerosol foam is sprayed directly on spot with minimum of overspray. Requires no rinsing. Wipe or blot area with a clean, absorbent cloth.
- Aerosol delivers a thick white foam which minimizes the overuse of chemicals and moisture on the carpet
- Effectively removes most common spots and spills
- No rinsing required
- No sticky residue to cause resoiling
| 3M ID | 7000052392 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Carpet & Upholstery Cleaners & Protectors |
| Applicator | Aerosol Spray |
| Cleaner Type | Carpet Upholstery |
| Compatible Dispensing System | No System Required |
| Disinfectant | No |
| Dispensing System | Aerosol |
| Net Weight (Imperial) | 17.0 oz |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotchgard™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 9.37519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.688188976 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.688976378 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.636 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 23.813 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.828 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.83 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 67.79737968924756 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.4021399874958214 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.3492290445714508 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.375196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.688188976377953 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.688976377952756 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.111 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.612 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 23.813 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.828 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.83 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 926.677286425439 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.823475227328007 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.199567025344805 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.31496062992126 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.26771653543307 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15185.52 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.631 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.348 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.262 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.276 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.21 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93183.2572326562 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1243.4071587227095 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1166.3048917687922 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.527 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 529.027 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


