3M™ Scotch-Weld™ PUR Easy 250 Preheater 120V, 1/Case
| UPC | 00051115235641 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121608 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Preheating Cartridges Saves Valuable Time
Keeping preheated cartridges available is particularly important in high volume usage areas where a 45 minute wait for heating cartridges can disrupt workflow and reduce employee productivity. Featuring 170ºF and 250ºF temperature options, the 3M™ Scotch-Weld™ PUR Easy 250 Preheater is an important tool when working with the 3M™ Scotch-Weld™ Polyurethane Reactive (PUR) Easy 250 Applicator.
Recommended Applications
Heats and maintains 3M™ Scotch-Weld™ PUR cartridges
Understanding 3M™ Scotch-Weld™ Polyurethane Reactive (PUR) Adhesives
3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesives are one-component, moisture-curing urethane adhesives that are applied warm to create dramatically strong bonds to a variety of substrates such as wood, fiber reinforced plastic (FRP) and many other plastics to themselves, to metal and to glass. Fast-acting strength begins to build as the adhesives cool for rapid, convenient application with minimal downtime from clamping or fixturing. These adhesives can be extruded from hand held or bench mounted 3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive Applicators.
PURs offer attractive options: from woodworkers searching for thin bond lines and replacing unsightly mechanical fasteners, to plastic, glass and metal materials assembly in automotive, electronics, general assembly and many other industries.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Heats and maintains at optimum temperature, ready for use
- 3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive cartridges can stay in preheater at dispensing temperature for up to 16 hours
- Designed exclusively for use with 3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesives
- Authentic 3M accessories provide quality you can trust
- 170ºF and 250ºF temperature options
| 3M ID | 7000121608 |
|---|---|
| Keywords | heater polyurethane reactive adhesives 250 degrees F warmer hot |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Adhesive Applicators > Electric Applicators |
| Color Family | Yellow |
| For Use With | 3M? Scotch-Weld? Polyurethane Adhesives |
| Product Color | Gold |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 7.661 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1804.1373366211299 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 16.88961390598347 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 14.33225166463889 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 29564.514 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 6.501 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DVCE |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1804.1373366211299 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.88961390598347 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 14.33225166463889 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 15.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.275590551181102 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 29564.514 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.661 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.501 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.406 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.279 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.261 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | DVCE |
| Shipper - Item Unit | DVCE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 72801.32670501561 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 570.9972590588329 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 458.6320532684445 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 36.61417322834646 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.193 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 208.032 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.93 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 32 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 32 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 32 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DVCE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


