3M™ Scotch-Weld™ EPX Pneumatic Applicator, 48.5 mL and 50 mL, 1/Case
| UPC | 00063806010062 |
|---|---|
| 3M ID | 7100148769 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Dispenses Two-Component 3M™ Scotch-Weld™ Structural Adhesives
3M™ Scotch-Weld™ Dual Drive pneumatic applicators make dispensing two-component 3M™ Scotch-Weld™ Structural Adhesives clean and easy with minimal waste. Air pressure drives the dual pistons directly into the Duo-Pak (DP) cartridge, applying equal pressure and feeding the two components of the adhesive directly into the mixing nozzle (sold separately).
These pneumatic dispensers offer highly precise dosing with precision drip-free dispensing, while the pistol grip provides comfortable handling and precise control. They immediately reach maximum pressure with no power lag, and an integrated regulator enables fine-tuning of the flow rate. A built-in silencer enables quiet operation, and the air input has an integrated PTFE seal for quick release.
Conversion kits allow 1:1, 2:1, 4:1 and 10:1 cartridges to be used in the same dispenser while offering comfort and control. A dual-drive mechanism provides synchronized movement of plunger rods to balance the force applied to each cartridge. Universal trays will also fit the manual dispensers, while controls are easily accessible by both right- and left-handed users.
NOTE: These dual drive applicators have no safety interlock pin, so pulling the trigger will activate the drive mechanism even if there is no cartridge in place. It is also important to be sure the cartridge is firmly seated at the base of the dispenser tray so that the plunger rods properly align through the cartridge to dispense. Please review the full user instructions and follow all safety warnings and hazards as indicated.
3M™ Scotch-Weld™ Dual Drive Pneumatic 1:1/2:1 Applicator 200 mL – for 200 mL cartridges
3M™ Scotch-Weld™ Dual Drive Pneumatic 1:1/2:1 Applicator 400 mL – for 400 mL cartridges
3M™ Scotch-Weld™ Dual Drive Pneumatic 10:1 Applicator 490 mL – for 490 mL cartridges
Recommended Applications
• Panel to frame/stiffener to panel
• Small joint assembly
• Mounting and trim attachment
• Sealing, potting and encapsulating
• Large surface lamination
• Applications where precision mixing is required
Mixes as it Dispenses, Minimizing Material Waste
3M™ Scotch-Weld™ Pneumatic Applicators ensure accurate measurement, thorough mixing and precise placement of material. Other advantages include improved mixing ratio accuracy with no hand mixing required and efficient use of adhesive.
Choose original 3M™ Scotch-Weld™ EPX Mixing Nozzles to ensure the accurate performance of 3M™ Scotch-Weld™ Dual Drive Applicators for the ideal system for assembly, maintenance and in-field service.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
The 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Dispenses two-component 3M™ Scotch-Weld™ Structural Adhesives
- Pneumatically powered systems are ideal for large volume dispensing and higher throughput
- Ensures correct mix ratio during dispensing, no need to weigh components
- Minimizes waste and mess associated with hand mixing
- Pistol grip provides comfortable handling and precise control
- Applicator provides a continuous and consistent sized bead of adhesive
| 3M ID | 7100148769 |
|---|---|
| Part number | EPX-PNEAPP-1.7 |
| Keywords | structural adhesive applicator adhesives |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Adhesive Applicators > Pneumatic Applicators |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 916.256 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 346.8000124976628 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.0199987050046717 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.5496997888214037 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 5683.034 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 702.932 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | APPL |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 346.8000124976628 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.0199987050046717 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5496997888214037 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.6 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5683.034 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 916.256 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 702.932 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.544 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | APPL |
| Shipper - Item Unit | APPL |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95746.25448463495 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 482.99974710773904 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 347.1332641684427 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.569 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 157.457 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 120.65 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 224 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 224 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 224 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | APPL |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 14 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


