3M™ Roloc™ Disc Pack 985S, 5 ea/Case
| UPC | 00048011182544 |
|---|---|
| 3M ID | 7100029190 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Perfecting abrasive processes is, more often than not, a matter of trial and error. Mineral, backing, grade, attachment type – all these factors play a role in achieving the desired outcome. So, how do you know which combination is right for your project?
3M™ Roloc™ Disc Pack 985S contains a variety of discs to help you take the guesswork out of selecting the right abrasive. By utilizing all discs in this pack, you can compare and judge results at the same time. The discs in this pack, including SC Surface Conditioning Discs and Light Grinding and Blending Discs, are great for light stock removal and metal surface refinement, from paint prep to weld removal to final finishing. Here's why.
Discs for Polishing and FinishingScotch-Brite™ Roloc™ SC Surface Conditioning Discs have non-woven nylon fibers that run cool and resist loading while the abrasive mineral provides a high cut-rate for consistent finishing. The open-web material is designed to conform to irregular or contoured surfaces. The surface conditioning discs come in a variety of grades and sizes. Each disc is also color-coded to identify its grade, making it easy to grab the grade required for different applications.
Discs for Light Grinding and BlendingScotch-Brite™ Roloc™ Light Grinding and Blending (LGB) Discs are made with a ceramic abrasive grain blend to achieve a high cut-rate for optimal weld grinding and blending in mild-steel applications. They help blend and refine steel surfaces, as well as prep parts for paint. 3M™ ceramic abrasive grain blend is designed using a proprietary process to enhance toughness and hardness of the grain. it's engineered to fracture frequently and enhance cut-rate and durability. Like the Surface Conditioning Discs, the LGB Discs in this pack come in different grades and sizes.
Roloc™ System Enables Swift and Easy Tool AttachmentRoloc™ disc pads are included in this kit, sized to match the diameters of the discs, so tool attachment would be swift and easy. The kit contains a 1/4" diameter shank, which allows convenient attachment to tools with a 1/4" collet chuck. All discs in this pack have a 3M™ Roloc™ TR attachment, or a plastic threaded button that quickly screws onto a Roloc™ TR disc pad with a simple twist-off, twist-on motion. The Roloc™ attachment system enables operators to conveniently change discs fast during multi-step processes.
The versatile assortment of discs in this pack – all equipped with a Roloc™ attachment – make 3M™ Roloc™ Disc Pack 985S a good choice for operators who want to sample and test different discs. It presents a convenient and economical means for finding the right disc for you.
- Includes 2” and 3” Roloc™ SC Surface Conditioning Discs, good for finishing
- Includes 2” and 3” Roloc™ Light Grinding and Blending Discs, good for light to moderate stock removal
- All discs come in a range of grades, so operators sample and select the right grade for their project
- Roloc™ back-up pads included in pack are sized to match the discs for easy tool attachment
- Convenient 3M™ Roloc™ attachment system offers quick and easy disc change-out for multi-step finishing processes
| 3M ID | 7100029190 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Quick Change Discs |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Application | Grinding |
| Backing Thickness (Imperial) | 0.0 NP |
| Backing Weight | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Assorted |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Brown Maroon |
| Product Number | 985S |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Roloc™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 14.92007874 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.248031496 |
| Base - Metric Gross Weight | 263.1 G |
| Base - Metric Height Dimension | 37.897 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.445 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.33 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 137.0268035811662 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5800362118084129 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5800362118084129 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 14.92007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.248031496062992 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2245.467 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 263.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 37.897 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.445 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.33 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 620.7989423852863 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.600148741479051 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.901283370352989 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.700787401574804 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10173.072 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.633 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.316 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 507.06320302521846 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 382.8238997935525 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 173.646 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 660 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 660 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 132 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 33 |


