3M™ Roloc™ D/F Cool Running Disc Pad TR 82974, 2 in 1/4"-20 internal, 5 ea/Case
3M™ Roloc™ Disc Pad optimizes the performance of our 3M™ Roloc™ discs and bristle discs by providing the right backup system and a secure attachment for grinding applications. Plus it saves time by eliminating the need to align edges of the disc with the disc pad—the screw aligns the disc, making disc changes quick and easy.
Special Price
$30.10
Regular Price
$35.41
| UPC | 00051144829743 |
|---|---|
| 3M ID | 7010362528 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The level of hardness needed is dependent on the task—choose a higher density for more aggressive applications and a lower, more flexible density for less aggressive applications—and is also dependent on the user's work style. These disc pads are designed to be used with any drill, disc sander, right angle grinder, or rotary sander. Max RPM is determined by size and firmness of the disc and disc pad.
The 3M™ Roloc™ Disc Pad is available for use with the following Roloc attachment systems: TR, TP and TS. Please select discs with the attachment design made for the correct system.
- SECURE ATTACHMENT: Disc pad provides secure attachment for any 3M™ Roloc™ disc or bristle product
- VARIOUS DIAMETERS AND HARDNESS: Pads come in various diameters and levels of hardness to meet the requirements of many different grinding applications
- QUICK AND EASY ATTACHMENT: Disc attachment is quick and easy, increasing productivity
- VERSATILE SYSTEM: Works with drills, disc sanders, right angle grinders, and rotary sanders
| 3M ID | 7010362528 |
|---|---|
| Part number | 82974 |
| Keywords | 3M, 3M Roloc Disc Pad, Roloc disc pad, Roloc discs, grinding applications, secure attachment, disc changes, productivity, grinding system, disc sanders, right angle grinders, rotary sanders, bristle discs, versatile system, disc pad diameters, disc pad hardness, automotive markets, industrial maintenance, design and construction, manufacturing, transportation, repair, assembly, aggressive applications, flexible density, TR attachment system, TP attachment system, TS attachment system. |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | TR |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding, Polishing, Surface Preparation |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Roloc™ |
| Type | Dust Control |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Width Dimension | 2.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 49.895 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.05 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 12.646377654960034 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.10999964571714467 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.0659997874302868 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 207.237 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 29.937 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 63.23201032228836 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.5499982285857233 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.329998937151434 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 1.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.6 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.2 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1036.187 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 249.475 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 149.685 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 4.064 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 19.304 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.208 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93945.59635575964 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 716.9983921907681 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 411.83893811970427 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.6 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1539492.5 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 186.807 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 118.364 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 6240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 1248 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 26 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 48 |
Write Your Own Review


