3M™ Roloc™ + Button 7, 3/8 in Red
The 3M™ Roloc™+ Button plays an important role in the 3M™ Roloc™+ Attachment system, and it's designed to drive 3M™ Unitized Wheels that contain a 3/8" inch center hole.
Special Price
$6.13
Regular Price
$7.21
| UPC | 00048011150604 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045945 |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Extended Shank Allows Side Loading
A threaded shank on the 3M™ Roloc™ + Button passes through the unitized wheel's 3/8" center hole and twists into a Roloc™ + holder. (Note: The Roloc™ + holder comes in the 3M™ Roloc™+ Button Combination Pack or can be purchased separately). Then, the 3M™ Roloc™ + holder (sold separately) can be mounted on the power tool, most commonly on tools featuring a ¼" collet chuck. The 3M™ Roloc™+ Button has an extended load bearing shank, which provides added bending strength for applications using Unitized Wheels where side loading occurs.
- Attaches to 3M™ Roloc™+ holder
- Designed to drive 3M™ Unitized Wheels with 3/8" center hole
- Helps speed along abrasive to power tool attachment, enhancing productivity
- May be used with various power tools, including die grinders and inline sanders
| 3M ID | 7000045945 |
|---|---|
| Part number | 7 |
| Keywords | Roloc holder, die grinders, inline sanders |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Application | Grinding |
| Color Family | Red |
| Net Weight (Imperial) | 0.07 lb |
| Net Weight (Metric) | 31.75 g |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Roloc™+ |
| Type | Regular |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 6.52 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3.0027953756694914 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.014374139494454019 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.007980733891092568 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 49.207 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3.62 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 16.426249387931847 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.07209115973445497 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.039903669455462844 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.5118110236220472 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.015748031496063 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 269.178 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 18.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.013 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.203 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.102 M |
| Consumer - Item Quantity | 5 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 5 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4995 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


