3M™ Roloc™ Brake Rotor Surface Conditioning Disc Refill Pack, 01411, P120 grit, 12 discs pack, 12 packs per case
| UPC | 00051131014114 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120356 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Featuring 12 premium 120 grit abrasive discs, the 3M™ Roloc™ Brake Rotor Surface Conditioning Disc Refill Pack is designed to create smooth, non-directional scratch patterns on brake rotor surfaces after they've been turned on a lathe. These discs remove rust, transfer film and other potential contaminants, allowing for a smooth interaction with brake pads and hubs. Properly conditioned rotors help limit comebacks due to squealing, chatter and brake judder.
The refill pack supplements the 3M™ Roloc™ Brake Rotor Surface Conditioning Disc Startup Pack, which includes a reusable disc pad for support and to adapt to a variety of grinding and other power tools. Together, the discs and the disc pad feature fast, easy Roloc™ attachment.
Hard, Tough and Sharp Abrasive DiscsSmall and powerful 3"diamater. 3M™ Roloc™ discs feature a fastest cutting, longest lasting abrasive, which saves labor costs and improves the quality of your collision repair jobs. Aluminum oxide is popular among collision repair professionals because of its fast cut-rate and long life. Aluminum oxide is suitable for a wide variety of metalworking materials including ferrous and aluminum alloys. These discs grind and sand faster to improve technician productivity and reduce labor costs, and the consistent finish reduces rework.
The Roloc™ Attachment System3M™ Roloc™ discs feature a threaded design that lets you easily and quickly attach them to a disc pad (included with the starter pack) on a variety of grinders and power tools. Conveniently change the discs with a simple twist-off, twist-on motion, swapping from one disc to the next in seconds to save time and labor costs. The Roloc™ system provides a solid and secure attachment even during heavy-duty grinding.
Better Science from 3MThis refill pack is another example of how 3M applies science to the lives of collision repair specialists. Performance abrasive discs specifically designed for surface conditioning of brake rotors adapt quickly to a variety of power tools, and change with a convenient twist-on, twist-off motion – saving time and money on some of the most critical jobs in auto care and collision repair.
- Refill pack for 3M™ Roloc™ Brake Rotor Surface Conditioning Disc Starter Pack
- Works seamlessly with disc pad included in Starter Pack
- Contains 12 discs specifically designed for brake rotor conditioning
- Aluminum oxide abrasive creates non-directional scratch patterns for smooth surfacing work
- Helps limit comebacks due to brake squeal or chatter
- Roloc™ attachment allows operators to switch discs in seconds for greater productivity
| 3M ID | 7000120356 |
|---|---|
| Part number | 1411 |
| Keywords | 1411 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Non-woven Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Coating Removal, Gasket Removal, Grinding, Metal Shaping, Oxide Removal, Paint Removal, Rust Removal, Spot Weld Cutting |
| Color Family | Brown |
| Grit | P120 |
| Product Color | Brown |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Roloc™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 15.907 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 10.578221943845463 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.03506893204574848 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.013000659601042231 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 173.346 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 5.897 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 95.71641387377262 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.34480297805714855 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.15600791521250676 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 11.850393700787402 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.062992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.5984251968503935 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1568.511 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 70.764 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.301 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.027 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.193 M |
| Consumer - Item Quantity | 12 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 12 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Consumer - Item Unit | DISC |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1523.2654244836049 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.049908577606806 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.8720949825500812 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.48031496062992 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.062992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.5984251968503935 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24961.848 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2290.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 849.168 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.317 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.408 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.193 M |
| Shipper - Item Quantity | 144 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85311.19424443573 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 257.94084675630677 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 84.24524424870727 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.398 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 38.213 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 6480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |

