3M™ Regalite™ Resin Bond Cloth Roll 04175, 3M761D, 12 in x 25 yd, 100Y grit
3M™ Regalite™ Resin Bond Cloth cuts faster and runs cooler for less burning. Reduces streaking caused by nail strikes, reduces shelling and chatter marks. Lasts significantly longer than other belts.
Special Price
$349.49
Regular Price
$411.17
| UPC | 00051115041754 |
|---|---|
| 3M ID | 7010401381 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Floor Surfacing Rolls are recommended for general drum sanding. They are especially good for removing gummy finishes. This abrasive cuts fast.
- NA Division product : retail displays, fixtures for stores, multi product promotions, seasonal or bonus offerings etc
- CHIM product : retail displays, fixtures for stores, multi product promotions, seasonal or bonus offerings etc
- Construction & Home Improvement Division : retail displays, fixtures for stores, multi product promotions, seasonal or bonus offerings etc
- This is an account specific Bulk/Semi finished/Tray/ Clip Strip/ POS Display product
| 3M ID | 7010401381 |
|---|---|
| Part number | 99405839 |
| Keywords | sand paper, sanding paper, sand papers, sand between coats, sanding metal, repainting, wet sandpaper, wet sanding, dry sanding |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Sanding wood |
| Grit | 100 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Regalite™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 7801.788 G |
| Base - Metric Length Dimension | 22.86 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.304 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1117.7999915054947 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 17.199998315668317 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4399985828685787 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 18317.46 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 199.58 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1117.7999915054947 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.199998315668317 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.4399985828685787 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18317.46 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7801.788 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 199.58 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.052 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 65417.45366955301 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1061.999786283883 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 26.40035589663909 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 32.48031496062992 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.072 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 11.975 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.825 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 60 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review

