3M™ Regalite™ Floor Surfacing Rolls 09317, 12 in x 50 yd, 752I, 40 Grit
3M™ Floor Sanding Rolls offer great productivity and value on bare wood or nongummy finishes. They cut faster, run cooler and last longer than conventional rolls. The rolls feature the familiar purple Regalite™ mineral and tough paper backing.
Special Price
$393.64
Regular Price
$463.10
| UPC | 00051115093173 |
|---|---|
| 3M ID | 7010384135 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Regalite™ Resin Bond Cloth cuts faster and runs cooler for less burning. Reduces streaking caused by nail strikes, reduces shelling and chatter marks. Lasts significantly longer than standard rolls
- Can be cut to sizes needed
- Also known as paper rolls or Resinite™ Rolls
- Sharp synthetic mineral coating
- Tough, paper backing
- Runs Cool
- Cuts Fast
| 3M ID | 7010384135 |
|---|---|
| Part number | 99405862 |
| Keywords | sand paper, sanding paper, sand papers, sand between coats, sanding metal, repainting, wet sandpaper, wet sanding, dry sanding |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Sanding wood |
| Color Family | Purple |
| Grit | 40 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Regalite™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 12777.0 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1943.9999135903784 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 28.16846323936181 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 27.707697111395415 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 31856.451 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 12568.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1943.9999135903784 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 28.16846323936181 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 27.707697111395415 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31856.451 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12777.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 12568.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.29 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92634.0435358036 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1044.999941246807 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 997.477096010235 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.98425196850393 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.518 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 452.448 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.168 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


