3M™ Regalite™ Floor Surfacing Rolls 09309 8 in x 50 yd 752I, 36 Grit
Special Price
$280.23
Regular Price
$329.68
| UPC | 00051115093098 |
|---|---|
| 3M ID | 7010301730 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Regalite™ Resin Bond Cloth cuts faster and runs cooler for less burning. Reduces streaking caused by nail strikes, reduces shelling and chatter marks. Lasts significantly longer than standard rolls
- Can be cut to sizes needed
- Also known as paper rolls or Resinite™ Rolls
- Sharp synthetic mineral coating
- Tough, paper backing
- Runs Cool
- Cuts Fast
| 3M ID | 7010301730 |
|---|---|
| Part number | 99405855 |
| Keywords | sand paper, sanding paper, sand papers, sand between coats, sanding metal, repainting, wet sandpaper, wet sanding, dry sanding |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Sanding wood |
| Color Family | Purple |
| Grit | 36 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Regalite™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 10314.0 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1816.0373938858113 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 22.738477721748275 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 10.191970380806891 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 29759.521 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4623.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1816.0373938858113 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 22.738477721748275 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.191970380806891 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.2 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.089763779527559 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.009842519685039 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 29759.521 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10314.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4623.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.368 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.788 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.585 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83907.64813025689 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 848.9979670513417 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 366.91093370904804 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.653543307086615 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.375 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 166.428 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.058 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


