3M™ Red Buffer Pad 5100, Red, 432 mm x 82 mm, 17 in, 5 ea/Case
Specially designed for spray buffing. Cleans when damp; buffs when dry. Quickly cleans and removes scuff marks and enhances floor appearance. Works great on automatic floor scrubbers for light duty cleaning.
Special Price
$34.22
Regular Price
$40.26
| UPC | 50048011083921 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000662 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Rotary or Automatic Machine Speed: Low Speed, 175 600 RPM
- Use to light scrub without dulling the finish
- Can be used for everyday cleaning under and automatic scrubber
- Also designed for spray buffing
- Cleans when damp; buffs when dry
- Use on rotary or automatic floor machines
- *Certified by Green Seal® for Environmental Innovation based on a design for significantly improved initial performance compared to competitive products, extending the useful life of the floor pad and reducing solid waste generation
- *Certified by Green Seal® for Environmental Innovation based on a design for significantly improved initial and mid-life performance compared to competitive products, extending the useful life of the floor pad and reducing solid waste generation
| 3M ID | 7000000662 |
|---|---|
| Part number | 5100 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 3.375 in |
| Center Hole | Yes |
| Center Hole Diameter (Metric) | 8.5 cm |
| Color Family | Red |
| Material | Non-woven Polyester Fiber |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 17 |
| Base - Customary Width Dimension | 17 |
| Base - Metric Gross Weight | 158.757 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 43.18 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 43.18 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 288.99996973222295 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.3499992735768461 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3000491388336184 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 17.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 17.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4735.861 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 136.1 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 43.18 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 43.18 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1784.230536965011 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.5000420531765117 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.500245694168092 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.716535433070867 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 17.401574803149607 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 29238.3 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1134.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 680.5 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 45.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 44.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 104350.6024019922 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 141.09584779832164 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 66.01081054339605 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.574803149606296 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.71 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 29.942 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.31 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 220 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 220 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


