3M™ Red Buffer Pad 5100, Red, 355 mm x 82 mm, 14 in, 5 ea/Case
Specially designed for spray buffing. Cleans when damp; buffs when dry. Quickly cleans and removes scuff marks and enhances floor appearance. Works great on automatic floor scrubbers for light duty cleaning.
Special Price
$26.26
Regular Price
$30.89
| UPC | 50048011083891 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000678 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Rotary or Automatic Machine Speed: Low Speed, 175 600 RPM
- Use to light scrub without dulling the finish
- Can be used for everyday cleaning under and automatic scrubber
- Also designed for spray buffing
- Cleans when damp; buffs when dry
- Use on rotary or automatic floor machines
- *Certified by Green Seal® for Environmental Innovation based on a design for significantly improved initial performance compared to competitive products, extending the useful life of the floor pad and reducing solid waste generation
- *Certified by Green Seal® for Environmental Innovation based on a design for significantly improved initial and mid-life performance compared to competitive products, extending the useful life of the floor pad and reducing solid waste generation
| 3M ID | 7000000678 |
|---|---|
| Part number | 5100 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Abrasive Type | Mineral |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 3.375 in |
| Center Hole | Yes |
| Center Hole Diameter (Metric) | 8.5 cm |
| Color Family | Red |
| Material | Non-woven Polyester Fiber |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 14 |
| Base - Customary Width Dimension | 14 |
| Base - Metric Gross Weight | 107.637 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 35.56 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 35.56 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 196.0000278268273 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.2372989651479367 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.23721739411092826 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 14.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 14.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3211.865 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 107.6 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 35.56 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 35.56 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1399.477172970094 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.7670050314117938 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.1860869705546413 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.708661417322835 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.393700787401574 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22933.322 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 801.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 538.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 39.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 39.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105143.91107522373 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 132.27735731092656 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 67.60695732161456 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.723 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 30.666 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.32 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 285 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 285 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 57 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


