3M™ Red Buffer Pad 5100, 32 in x 14 in, 10/Case
Specially designed for spray buffing. Cleans when damp; buffs when dry. Quickly cleans and removes scuff marks and enhances floor appearance. Works great on automatic floor scrubbers for light duty cleaning.
Special Price
$109.52
Regular Price
$128.85
| UPC | 00048011590660 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126843 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipment Type: Rotary or Automatic
Machine Speed: Low Speed, 175 600 RPM
- Use to light scrub without dulling the finish
- Can be used for everyday cleaning under and automatic scrubber
- Also designed for spray buffing
- Cleans when damp; buffs when dry
- Use on rotary or automatic floor machines
- *Certified by Green Seal® for Environmental Innovation based on a design for significantly improved initial performance compared to competitive products, extending the useful life of the floor pad and reducing solid waste generation
- *Certified by Green Seal® for Environmental Innovation based on a design for significantly improved initial and mid-life performance compared to competitive products, extending the useful life of the floor pad and reducing solid waste generation
| 3M ID | 7000126843 |
|---|---|
| Part number | 5100 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole | No |
| Color Family | Red |
| Material | Non-woven Polyester Fiber |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 32 |
| Base - Customary Width Dimension | 14 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.503 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 81.28 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 35.56 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 448.00002001578804 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.1089251787899341 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.6900468806386668 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 32.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 14.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 7341.405 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.313 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 81.28 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 35.56 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 5136.3390049614745 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.600724236168258 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.907082674252215 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 32.59842519685039 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 84169.516 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.262 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.133 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.274 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.828 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.371 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78476.53490582571 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 169.75594188235573 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 82.88499209102658 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 37.40157480314961 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.286 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 37.596 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.95 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Item Quantity | 120 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 3 |
Write Your Own Review

