3M™ Red Abrasive Stikit™ Sheet Roll, 01688, P80, 2-3/4 in x 25 yd, D weight, 6 rolls per case
3M™ Stikit™ Red Abrasive Sheet Roll 316U delivers best-in-class performance at a very high value in collision repair. It features aluminum oxide, a long-lasting, fast-cutting abrasive, on A-weight or durable D-weight paper backing. These sheet rolls are ideal for projects from filler shaping to featheredging to paint prep and finish. 3M™ Stikit™ attachment makes disc change-outs fast and easy.
Special Price
$40.69
Regular Price
$47.87
| UPC | 00051131016880 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119931 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Red Abrasive Stikit™ Sheet Roll 01688 delivers reliable performance and is ideal for projects such as paint removal, sanding body filler, SMC and fiberglass, grinding, spot weld and hem flange grinding, and weld dressing.
Aluminum oxide abrasives on these P80 sheets self-fracture to expose fresh cutting edges to stay sharp during your collision repair job. Suitable for a variety of metalworking materials, these sheets offer dependable, professional results.
The Stikit™ pressure-sensitive adhesive coating allows for efficient and quick change-outs. Just press the abrasive onto the backup pad to apply.
3M™ Red Abrasive Stikit™ Sheet Roll 01688 is the durable, ready-to-use abrasive that every collision repair technician needs.
- DEPENDABLE RESULTS: Get reliable performance from these tough and durable 3M™ Red Abrasive Stikit™ Sheet Rolls
- ECONOMICAL: Offers great value on projects such as paint removal, SMC and fiberglass, grinding, and weld dressing
- D-WEIGHT: D-weight paper backing helps ensure consistent results for the tougher projects
- STIKIT™ ATTACHMENT: Quickly attach and remove these adhesive-backed sheets
- ADJUSTABLE: Available in grades P24 to P120, sheets can be cut and shaped for various projects
| 3M ID | 7000119931 |
|---|---|
| Part number | 1688 |
| Keywords | 3m red abrasive stikit sheet roll 01688 P80 collision repair substrates filler shaping feather edging paint prep finish metalworking pressure-sensitive adhesive reattachable easy change-out aluminum oxide long-lasting fast-cutting durable |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Featheredging, Filler Shaping, Paint Removal, Rough Feather Edge |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | A Weight |
| Color Family | Purple |
| Grit | P80 |
| Product Color | Purple Red |
| Product Number | 316U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Stikit™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.87 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 88.9 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 88.9 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 73.49998755115621 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.918021681008435 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.906998567899191 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1204.449 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.865 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 88.9 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 88.9 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 714.7100908375045 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.949054610420365 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.441991407395147 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.212598425196852 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.905511811023622 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11712.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.42 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.19 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.16 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.488 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.15 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86043.47917357252 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1181.6777253109437 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1098.431175109934 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.41 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 498.24 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.08 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 576 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 576 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review

