3M™ Red Abrasive Stikit™ Sheet Roll, 01686, P150, 2-3/4 in x 25 yd, 6 rolls per case
| UPC | 00051131016866 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119929 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Stikit™ Red Abrasive Sheet Roll 316U delivers best-in-class performance on collision repair substrates, yet remains a high value choice for collision repair operations. Choose aluminum oxide mineral abrasive in grades up to P1200 for rough and fine featheredging, blend panel and primer sanding and more. Red Abrasive Sheet Rolls are also available in P80 and P100 grade abrasives on D-weight paper backing for aggressive shaping of plastic filler or paint removal around damaged areas.
Hard, Tough and Sharp3M's fastest cutting, longest lasting abrasive saves labor costs and improves the quality of your collision repair jobs. Aluminum oxide is popular among collision repair professionals because of its fast cut-rate and long life. This natural mineral makes a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges, keeping it sharper longer than traditional natural abrasives. Aluminum oxide is suitable for a wide variety of metalworking materials including ferrous alloys.
3M™ Stikit™ Attachment System3M™ Stikit™ Sheet Roll comes ready to use with a pressure sensitive adhesive coating on the back – simply press the abrasive onto the backup pad and you're ready to go. The abrasive removes just as cleanly, leaving an uncontaminated surface for the next. It should be used with a Stikit™ backup pad (sold separately). One of the best features of the 3M™ Stikit™ Sheet Roll is that it comes in roll form. This converted form allows for great versatility, as operators can cut and shape the abrasive to meet their project needs – be it with a power tool or by hand.
A Comprehensive Range of Economical Sanding Sheet RollsFrom its premium mineral to its innovative adhesive-backed attachment, 3M™ Stikit™ Sheet Roll combines the strength, durability and efficiency for improved throughput across your entire collision repair operation.
- High-value reattachable abrasive ideal for featheredging and primer sanding
- Aluminum oxide abrasive offers a fast cut, long disc life and professional results
- A- or D-weight paper backing ensure best results for specific projects
- Stikit™ attachment makes for fast, efficient tool attachment
- Roll may be cut and shaped to meet project needs and dimensions
| 3M ID | 7000119929 |
|---|---|
| Part number | 1686 |
| Keywords | 1686 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Featheredging, Filler Shaping, Fine Feather Edge, Primer Sanding |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | A Weight |
| Color Family | Red |
| Grit | P150 |
| Product Color | Red |
| Product Number | 316U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Stikit™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.533 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 53.999972173172694 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1750638574453975 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.1640407443361536 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 884.901 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.528 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 514.0640202540247 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.400918141546341 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.9886537112606195 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.818897637795276 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.905511811023622 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8424.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.357 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.17 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 15.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83541.5056656885 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1100.1066883025392 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1006.4940025335964 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.369 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 456.538 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 24 |


