3M™ Red Abrasive Stikit™ Sheet Roll, 01681, P400, 2-3/4 in x 25 yd, 6 rolls per case
3M™ Stikit™ Red Abrasive Sheet Roll 316U delivers best-in-class performance at a very high value in collision repair. It features aluminum oxide, a long-lasting, fast-cutting abrasive, on A-weight or durable D-weight paper backing. These sheet rolls are ideal for projects from filler shaping to featheredging to paint prep and finish. 3M™ Stikit™ attachment makes disc change-outs fast and easy.
Special Price
$31.02
Regular Price
$36.50
| UPC | 00051131016811 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119924 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Red Abrasive Stikit™ Sheet Roll 01681 delivers reliable performance and is ideal for projects such as primer sanding, scuffing and e-coat panel prep.
Aluminum oxide abrasives on these P400 sheets self-fracture to expose fresh cutting edges to stay sharp during your collision repair job. Suitable for a variety of metalworking materials, these sheets offer dependable, professional results.
The Stikit™ pressure-sensitive adhesive coating allows for efficient and quick change-outs. Just press the abrasive onto the backup pad to apply.
3M™ Red Abrasive Stikit™ Sheet Roll 01681 is the durable, ready-to-use abrasive that every collision repair technician needs.
- DEPENDABLE RESULTS: Get reliable performance from these tough and durable 3M™ Red Abrasive Stikit™ Sheet Rolls
- ECONOMICAL: Offers great value on projects such as primer sanding, scuffing and e-coat panel prep
- A-WEIGHT: A-weight paper backing helps ensure consistent results for the finer projects
- STIKIT™ ATTACHMENT: Quickly attach and remove these adhesive-backed sheets
- ADJUSTABLE: Available in grades P150 to P1200, sheets can be cut and shaped for various projects
| 3M ID | 7000119924 |
|---|---|
| Part number | 1681 |
| Keywords | 3m red abrasive stikit sheet roll 01681 P400 collision repair substrates filler shaping feather edging paint prep finish metalworking pressure-sensitive adhesive reattachable easy change-out aluminum oxide long-lasting fast-cutting durable |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Paint Preparation, Primer Sanding |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | A Weight |
| Color Family | Red |
| Grit | P400 |
| Product Color | Red |
| Product Number | 316U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Stikit™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 340.557 G |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 63.5 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 37.529602618260355 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7507996662289536 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7506740027395081 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.615 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 340.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 63.5 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 420.02099949081787 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.814895806117726 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.5040440164370485 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.3 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6882.911 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.184 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.043 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.002 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.702 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.986 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88728.52391374075 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 844.9987816153081 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 756.6793947614242 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.05511811023622 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.454 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 343.224 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.119 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1008 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1008 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review

