3M™ Red Abrasive Stikit™ Disc, 01108, 6 in, P400 grade, 100 discs per roll, 6 rolls per case
The 3M™ Stikit™ Red Abrasive Disc 316U is an economical disc that delivers reliable performance. It features aluminum oxide mineral abrasive on A-weight or durable D-weight paper backing depending on grade. These discs are ideal for standard jobs such as filler shaping, featheredging, paint prep and finish. The 3M™ Stikit™ attachment makes disc change-outs fast and easy.
Special Price
$48.72
Regular Price
$57.31
| UPC | 00051131011083 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119765 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Red Abrasive Stikit™ Disc 01108 delivers reliable and durable performance through its quality abrasive, making it the economical choice for your collision repair operations.
These P400 discs are made with an aluminum oxide mineral that offers an efficient cut on a wide variety of jobs, including primer and e-coat sanding.
Discs come ready to use with a pressure-sensitive adhesive coating that makes disc change-outs fast and easy.
Count on a dependable cut with the 3M™ Red Abrasive Stikit™ Disc 01108.
- DEPENDABLE RESULTS: Get reliable performance from these tough and durable 3M™ Red Abrasive Stikit™ Discs
- ECONOMICAL: Offers great value on a wide variety of jobs, including primer and e-coat sanding
- A-WEIGHT: A-weight paper backing helps ensure consistent results for the finer projects
- STIKIT™ ATTACHMENT: Quickly attach and remove these adhesive-backed discs
- VERSATILE: Suitable for a wide variety of paint sanding projects
| 3M ID | 7000119765 |
|---|---|
| Part number | 1108 |
| Keywords | 3m red abrasive stikit disc 01108 6 in P400 aluminum oxide mineral easy change-out adhesive-backed attachment collision repair filler shaping feather edging paint prep finish fast cut-rate durable long-life economical reliable orbital sander |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Paper Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Paint Preparation, Primer Sanding |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | A Weight |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Color Family | Red |
| Grit | P400 |
| Product Color | Red |
| Product Number | 316U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Stikit™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 397.8 G |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 63.5 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 37.529602618260355 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.876998878971443 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8659757658621992 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.615 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 392.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 63.5 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 470.0251369006675 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.599961921758076 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.195854595173195 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.968503937007874 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.960629921259843 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.771653543307087 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7702.332 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2540.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2356.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 954.60159526052 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 872.902690140048 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 395.942 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1008 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1008 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review

