3M™ Red Abrasive PSA Disc, 01610, 5 in, P80, 100 discs per roll, 6 rolls per case
| UPC | 00051131016101 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119918 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Stikit™ Red Abrasive Disc 316U delivers reliable performance on collision repair substrates, yet remains an economical choice for collision repair operations. Choose aluminum oxide mineral abrasive in grades up to P800 for most body and paint sanding applications. Red Abrasive Discs are available with D-weight paper backing in 40 to P80 grade abrasives for aggressive shaping of plastic filler or paint removal around damaged areas.
Aluminum Oxide Provides Performance and Savings3M's durable, reliable and economical mineral abrasive saves material costs while delivering dependable results in collision repair. Aluminum oxide is popular among collision repair professionals because of its fast cut-rate and long life. This mineral is suitable for a wide variety of metalworking materials including ferrous alloys.
The Stikit™ Attachment System3M™ Stikit™ discs come ready to use with a pressure sensitive adhesive coating on the backs – simply press the disc onto the backup pad and you're ready to go. They remove just as cleanly, leaving an uncontaminated surface for the next disc. A Stikit™ disc should be used with a 3M™ Stikit™ Disc Pad (sold separately) on a random orbital sander. Stikit™ discs are available as disc rolls: multiple adhesive-backed discs rolled around a core and tear off conveniently one at a time, eliminating the need for liners for added cost savings.
A Comprehensive Range of Economical Sanding DiscsThe 3M™ Hookit™ Red Abrasive Disc 316U carries the Red designation which indicates an economical option in an abrasive disc. From its abrasive to its adhesive-backed attachment, this disc delivers durability and reliability across your entire collision repair operation.
- Economical abrasive disc
- Aluminum oxide abrasive offers reliable, dependable results
- A- or D-weight paper backing ensure best results for specific projects
- Stikit™ attachment makes for fast, efficient disc change-outs
| 3M ID | 7000119918 |
|---|---|
| Part number | 1610 |
| Keywords | 1610 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Paper Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Featheredging, Filler Shaping, Paint Removal, Rough Feather Edge |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | A Weight |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Color Family | Red |
| Grit | P80 |
| Product Color | Red |
| Product Number | 316U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Stikit™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6.6 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.45 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.45 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.723 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 167.64 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 138.43 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 138.43 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 196.03652002579597 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.5939421555966649 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.015432358352941431 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.6 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.45 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.45 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3212.463 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.007 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 167.64 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 138.43 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 138.43 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1040.2605372139878 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.467107284013618 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.09178725823805194 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.590551181102362 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.409448818897637 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.913385826771654 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 17046.816 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4747.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 41.634 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 32.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89216.7138664986 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 694.4561258823644 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 5.782725137109339 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.462 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 2.623 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 378 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 378 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 63 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


