3M™ Red Abrasive PSA Disc, 01608, 5 in, P120, 100 discs per roll, 6 rolls per case
| UPC | 00051131016088 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119916 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Stikit™ Red Abrasive Disc 316U delivers reliable performance on collision repair substrates, yet remains an economical choice for collision repair operations. Choose aluminum oxide mineral abrasive in grades up to P800 for most body and paint sanding applications. Red Abrasive Discs are available with D-weight paper backing in 40 to P80 grade abrasives for aggressive shaping of plastic filler or paint removal around damaged areas.
Aluminum Oxide Provides Performance and Savings3M's durable, reliable and economical mineral abrasive saves material costs while delivering dependable results in collision repair. Aluminum oxide is popular among collision repair professionals because of its fast cut-rate and long life. This mineral is suitable for a wide variety of metalworking materials including ferrous alloys.
The Stikit™ Attachment System3M™ Stikit™ discs come ready to use with a pressure sensitive adhesive coating on the backs – simply press the disc onto the backup pad and you're ready to go. They remove just as cleanly, leaving an uncontaminated surface for the next disc. A Stikit™ disc should be used with a 3M™ Stikit™ Disc Pad (sold separately) on a random orbital sander. Stikit™ discs are available as disc rolls: multiple adhesive-backed discs rolled around a core and tear off conveniently one at a time, eliminating the need for liners for added cost savings.
A Comprehensive Range of Economical Sanding DiscsThe 3M™ Hookit™ Red Abrasive Disc 316U carries the Red designation which indicates an economical option in an abrasive disc. From its abrasive to its adhesive-backed attachment, this disc delivers durability and reliability across your entire collision repair operation.
- Economical abrasive disc
- Aluminum oxide abrasive offers reliable, dependable results
- A- or D-weight paper backing ensure best results for specific projects
- Stikit™ attachment makes for fast, efficient disc change-outs
| 3M ID | 7000119916 |
|---|---|
| Part number | 1608 |
| Keywords | 1608 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Paper Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Primer Sanding, Rough Feather Edge |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | A Weight |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Color Family | Red |
| Grit | P120 |
| Product Color | Red |
| Product Number | 316U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Stikit™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6.3 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.669 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 160.02 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 88.9 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 88.9 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 77.17502049177327 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.474892534016831 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.3999353648739727 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.3 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1264.672 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.635 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 160.02 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 88.9 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 88.9 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 604.622951371887 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.39830623694133 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.399612189243836 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.9 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9907.995 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.263 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.81 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.922 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.766 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.686 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96661.61064605594 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1157.997873729666 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1007.9534627092603 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.584 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 457.2 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 720 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 720 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


