3M™ Random Orbital Sander Drop In Motor 20218, 5 in 3/32 in Orbit, 1 ea/Case
3M™ Orbital and Random Orbital Sander Drop In Motors are designed to replace motors as a complete assembly on 3M™ Orbital and Random Orbital Sanders.
Special Price
$216.38
Regular Price
$254.56
| UPC | 00051141202181 |
|---|---|
| 3M ID | 7000118688 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ready to Run
3M™ Orbital and Random Orbital Sanders (sold separately) combine durable, lightweight construction and operator ergonomics around a powerful precision-balanced motor for professional performance and a swirl-free finish. When it comes time for motor replacement, 3M™ offers Orbital and Random Orbital Sander Drop In Motors to expedite the process. Having a motor pre-assembled and ready to go helps end users repair their 3M™ Orbital and Random Orbital Sanders quickly, without the time or additional equipment needed to properly rebuild a worn out motor.
- Built for quick and easy repair of 3M™ Orbital and Random Orbital Sanders
- Pre-assembled motor minimizes repair time
- Drop In Motors available for all versions of 3M™ Orbital and Random Orbital Sanders
- Drop In Motors assembled with all new parts
| 3M ID | 7000118688 |
|---|---|
| Part number | 20218 |
| Keywords | orbital sander, replacement parts, Power Cord |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Tool Parts & Accessories |
| Abrasive Material | Non Pertinent |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 703.0 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 154.57802569148444 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.5498497031596894 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.139789895495817 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2533.08 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 517.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 154.57802569148444 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.5498497031596894 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.139789895495817 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.9763779527559056 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.496062992125984 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2533.08 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 0.703 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.517 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.101 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.165 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81344.65087827813 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 718.7069747227009 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 502.64734391365533 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.333 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 227.997 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 441 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 441 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 441 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 49 |
Write Your Own Review


