3M™ Random Orbital Sander Air Line Extension, 3/8 in x 4 ft, 1 ea/Case
| UPC | 00051141202099 |
|---|---|
| 3M ID | 7000118686 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Utilizing 3/8 inch inner diameter hose, 3M™ Air Line Extension hoses are capable of provided maximum airflow to pneumatic tools. But they are also very flexible, which provides greater mobility and operator comfort. This is a must-have for optimum power tool usability. The 3M™ Swivel Quick Change Connector accessory can also allow the air hose to be shifted away from the filter bag or vacuum hose connection in clean sanding applications when direct connection of the quick coupler to the tool is desired.
3M Science Optimizes Industrial Abrasives3M pays attention to every detail of the abrasive process, from discs to tools to all of the accessories in between. This lead to the creation of an integrated system of solutions that work together to help you get the best possible results for the work you do. 3M™ Air Line Extensions are part of a long line of high-quality abrasive accessories designed to help businesses like yours operate faster, better and more efficiently.
- Eases air hose connections to the tool
- Provides greater mobility in the work space
- Moves coupling away from the exhaust tube
- 4 foot option helps keep hose couplings from hitting the work piece
- Air line extensions feature 3/8 inch inner diameter hose and ¼ inch NPT fittings
| 3M ID | 7000118686 |
|---|---|
| Part number | 20209 |
| Keywords | grinding, sanding, Orbital Sander |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Tool Parts & Accessories |
| Abrasive Material | Non Pertinent |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Net Weight (Imperial) | 1.01 lb |
| Net Weight (Metric) | 458.13 g |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Length Dimension | 48.0 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 0.375 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 458.1 G |
| Base - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.009 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 154.57802569148444 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.009937623068924 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.7497921536907687 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2533.08 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 340.1 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 154.57802569148444 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.0097171608067392 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.7495716914285838 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.9763779527559056 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.496062992125984 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2533.08 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 0.458 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.34 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.101 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.165 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80612.36594914134 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 473.9938636974868 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 330.6581193153668 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.55118110236221 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.321 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 149.984 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.03 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 441 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 441 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 441 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 49 |


