3M™ Quick Headlight Clear Coat Wipes, 32516, 40 wipes per case
| UPC | 00051131325166 |
|---|---|
| 3M ID | 7100127233 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Excellent for use with 3M™ Headlight Lens Restoration Kits, the 3M™ Quick Headlight Clear Coat Wipes allow you to quickly improve and extend the clarity of your slightly oxidized or recently restored automotive lenses. With convenient wipe-on application, you can add a hard, clear coating to plastic headlights, tail lights, fog lights, directional lights and more. Each box contains two Clear Coat Wipes and one 3M™ Trizact™ 3000-grit abrasive disc. Use this disc by hand, with water to lightly clean the lens surface. Wipe on the coating immediately after. The disc will create very tiny, light scratches in the lens which the coating fills in to increase adhesion and lengthen its effectiveness. The coating dries to a hard, UV resistant surface to restored or new lenses.
3M™ Quick Headlight Clear Coat Wipes can be used with 3M™ Headlight Restoration Kits. In fact, using the wipes as a last step after headlight restoration can extend clarity up to 4x longer vs. restoration methods without Clear Coat Wipes.
About 3M™ Headlight Lens Restoration KitsWhen used as a layer of protection on restored headlights, 3M™ Quick Headlight Clear Coat Wipes are ideal for use with 3M™ Heavy Duty Headlight Restoration Kit (PN 39175) and 3M™ Medium Duty Headlight Lens Restoration Kit (PN 39174). These kits contain a step-by-step system of light abrasives to restore clarity and remove dullness and haze from headlight and other plastic vehicle lenses. Instead of replacing the lenses, you can refine and eliminate tiny scratches and surface imperfections which cause haze, yellowing and cloudiness, in 15 minutes or less.
Better Science for Better Auto Care from 3MAlone or as part of a complete system for headlight lens restoration, the 3M™ Quick Headlight Clear Coat Wipes are another way that 3M applies science to life – a wipe-on formula that helps you quickly and easily extend the clarity of your automotive lenses.
- Wipe-on fluid is excellent for lightly yellowed or recently restored lenses
- Dries to UV resistant coating that extends lens clarity and life
- For use on plastic lenses – headlights, taillights, fog lights, directional lights and more
- Used with Trizact™ disc (included), maintains clarity up to 4x longer than methods that don't use Clear Coat Wipes
- Can also be applied to new automotive lenses
| 3M ID | 7100127233 |
|---|---|
| Part number | 32516 |
| Keywords | 32516 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cloths & Wipes > Detailing Cloths |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CS |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | CS |
| Base - Customary Height Dimension | 3.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.25 |
| Base - Metric Gross Weight | 268.073 G |
| Base - Metric Height Dimension | 8.89 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 13.335 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.335 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | CS |
| Shipper - Billing Unit | CS |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 96.46877561471658 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.5909998001068669 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.477999663001386 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1580.84 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 268.073 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 216.817 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 8.89 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 13.335 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.335 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Item Unit | CASE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | CS |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87386.00154365663 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 444.9986669749317 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 331.25336742326596 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.38582677165354 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.432 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 150.254 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.102 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 693 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 693 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 693 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CASE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 63 |

