3M™ PSA Cloth Disc 777F, 60 YF-weight, 12 in x NH, Die 1200B, 10 ea/Case
| UPC | 00051144888719 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120238 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ PSA Cloth Disc 777F comes with heavyweight cloth backing to support high-pressure applications and work well on heat-sensitive metals. To protect heat sensitive alloys like stainless steel, nickel alloys and cobalt alloys, a grinding aid on the 777F cloth disc reduces running temperatures, and the abrasive is bonded to the backing with resin to maintain disc durability under high heat and pressure. 777F discs are particularly used on stainless steel or other exotic metal alloys for dimensioning parts, deburring, blending, and finishing castings and forgings.
The high strength pressure sensitive adhesive attachment system is a good choice for high heat and severe disc sanding applications. Convenient liners reduce contamination of the adhesive, maximizing adherence to the disc pad. The 3M™ Ceramic Abrasive Grain is a ceramic mineral designed using a 3M process to enhance toughness and hardness of the grain. For increased performance, 3M™ PSA Cloth Disc 777F products feature aluminum oxide blended with 3M™ Ceramic Abrasive Grain for one of the hardest, longest-lasting abrasives available.
Perfect for moderate to heavy stock removal, ceramic abrasives are engineered to cut fast and handle intense heat and stress applications. Ceramic aluminum oxide blend surpasses aluminum oxide abrasives in cut-rate and durability and makes the 3M™ PSA Cloth Disc 777F an excellent choice for moderate stock removal and surface preparation. The 3M brand, across thousands of products, represents consistency, superior quality, and value.
- Pressure sensitive adhesive backing sticks easily to backup pad and removes cleanly
- Ceramic aluminum oxide grain blend surpasses aluminum oxide abrasives in cut-rate and durability
- Heavyweight cloth backing supports high-pressure, tough applications
- Grinding aid reduces running temperatures when used on exotic metals such as stainless steel
- Suitable for use on both ferrous and non-ferrous metals
| 3M ID | 7000120238 |
|---|---|
| Keywords | PSA Cloth Disc, PSA Disc, 777F Disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Cloth Discs |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding, Surface Preparation |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Backing Weight | YF Weight |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Orange |
| Diamond Abrasive Pattern | Non Pertinent |
| For Use On | Aluminum |
| Grit | 60 |
| Product Color | Orange |
| Product Number | 777F |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.1 |
| Base - Customary Length Dimension | 12 |
| Base - Customary Width Dimension | 12 |
| Base - Metric Gross Weight | 112.944 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.254 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 14.401603606356819 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.24899889740208814 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.2489018940067268 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.1 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 12.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.236 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 112.9 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 0.254 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 240.37509098640245 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.048993086016857 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.4890189400672678 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 1.4960629921259843 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.874015748031496 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.48031496062992 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3939.042 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.383 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.129 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.038 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.327 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.317 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86897.81159089877 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 742.9578235630374 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 582.4304319757407 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.424 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 264.186 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 2340 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2340 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 234 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 26 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


