3M™ PSA Cloth Disc 777F, 50 YF-weight, 12 in x NH, Die 1200B, 10 ea/Case
| UPC | 00051144888726 |
|---|---|
| 3M ID | 7010328188 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ PSA Cloth Disc 777F comes with heavyweight cloth backing to support high-pressure applications and work well on heat-sensitive metals. To protect heat sensitive alloys like stainless steel, nickel alloys and cobalt alloys, a grinding aid on the 777F cloth disc reduces running temperatures, and the abrasive is bonded to the backing with resin to maintain disc durability under high heat and pressure. 777F discs are particularly used on stainless steel or other exotic metal alloys for dimensioning parts, deburring, blending, and finishing castings and forgings.
The high strength pressure sensitive adhesive attachment system is a good choice for high heat and severe disc sanding applications. Convenient liners reduce contamination of the adhesive, maximizing adherence to the disc pad. The 3M™ Ceramic Abrasive Grain is a ceramic mineral designed using a 3M process to enhance toughness and hardness of the grain. For increased performance, 3M™ PSA Cloth Disc 777F products feature aluminum oxide blended with 3M™ Ceramic Abrasive Grain for one of the hardest, longest-lasting abrasives available.
Perfect for moderate to heavy stock removal, ceramic abrasives are engineered to cut fast and handle intense heat and stress applications. Ceramic aluminum oxide blend surpasses aluminum oxide abrasives in cut-rate and durability and makes the 3M™ PSA Cloth Disc 777F an excellent choice for moderate stock removal and surface preparation. The 3M brand, across thousands of products, represents consistency, superior quality, and value.
- Pressure sensitive adhesive backing sticks easily to backup pad and removes cleanly
- Ceramic aluminum oxide grain blend surpasses aluminum oxide abrasives in cut-rate and durability
- Heavyweight cloth backing supports high-pressure, tough applications
- Grinding aid reduces running temperatures when used on exotic metals such as stainless steel
- Suitable for use on both ferrous and non-ferrous metals
| 3M ID | 7010328188 |
|---|---|
| Keywords | PSA Cloth Disc, PSA Disc, 777F Disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Cloth Discs |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding, Surface Preparation |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Backing Weight | YF Weight |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Orange |
| Diamond Abrasive Pattern | Non Pertinent |
| For Use On | Aluminum |
| Grit | 50 |
| Product Color | Orange |
| Product Number | 777F |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 165.5 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.304 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 24.140260878946954 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.3648650439159724 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3320161668504256 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 395.588 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 150.6 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 241.40254776572544 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.648650439159724 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.3201616685042565 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 1.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3955.879 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.655 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.506 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 3.81 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.702 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.75 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88461.91727816526 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 889.9995385724852 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 776.917830429996 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1449631.1 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 352.404 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 111.455 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2340 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2340 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 234 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 26 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


