3M Protective Coverall 4530 Blue & White Type 5/6 Size Small 20/case
The 3M™ Disposable Protective Collared Coveralls 4530 are the coveralls that professionals look to for enhanced safety, functionality, and long-lasting comfort. Built with secondary flame spread-resistant properties, our full-body suit features a comfortable design and enhanced construction for peace-of-mind on the job.
Special Price
$8.97
Regular Price
$10.55
| UPC | 04054596790988 |
|---|---|
| 3M ID | 7100214328 |
| Size | Small |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Extended head protection Our disposable coveralls offer protection against certain light liquid splashes and hazardous dust. They feature a low-profile, three-panel hood that zips up to the chin for excellent head protection. Freedom to move We’ve designed this coverall to fit almost every body while allowing for optimal movement to get the job done right. Elastic at the waist and ankles help keep the protective coverall in place, while a reinforced gusset between the legs helps enhance durability while bending and squatting. Keep cool on the job Our work coveralls feature a robust, yet lightweight Spunbound Meltblown Spunbound (SMS) material. Breathable protective material helps to keep workers comfortable on the job.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use
| 3M ID | 7100214328 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Coveralls |
| Color Family | Multi-color |
| Coverall Style | Hooded |
| Features | 3 Panel Hood Elastic Waist Enhanced Gusset Knitted Cuff |
| Hazard Type | Certain limited splash and solid airbourne particle protection (Type 5 & 6) |
| Material | SMS Based |
| Product Color | Blue Blue with White Back Panel White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Asbestos Inspection, Site Preparation, Insulation Light Industrial Cleaning, Machine Maintenance Paint Preparation Painting & Coating, Resins Pharmaceutical Processing, Handling Toxic Powder |
| Seam Type | Serged |
| Size | Small |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 208.1 G |
| Base - Metric Height Dimension | 375.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 265.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 181.91178114639695 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.45878196760673023 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.392643288951267 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 14.763779527559056 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.1811023622047243 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 10.433070866141732 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2.981 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 178.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 375.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 30.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 265.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2562.997251978756 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.71446594218505 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.85286577902534 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.779527559055119 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 42.0 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 4.86 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.562 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 350.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 400.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 300.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 70299.3531971316 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 312.70367268303033 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 188.46877869660815 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.152 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 85.488 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


