3M™ Professional Caulking Gun 08993, 1/Case
| UPC | 00051135089934 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120433 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When you need a little extra in a rod-driven applicator, the 3M™ Professional Caulking Gun is designed specifically for professional application of 3M sealants, caulks and adhesives. The gun is designed for 1/10-gallon cartridges, ensuring a precise fit with a range of 3M products. This friction feed applicator gun makes it fast and easy to create smooth beads for a variety of collision repair applications. Trigger-pull operation makes extruding the material easy and intuitive. The gun features a compact design including a curved hook for hanging on racks or walls and a thumb-operated pressure release lever.
Every major component of the 3M™ Professional Caulking Gun is built from durable cast steel, including the barrel, rod, thumb release, handle and trigger for long product life.
Better Science in Collision Repair from 3M3M delivers products with scientific development built in for an added professional edge. With its features for durability, convenience and smooth application, the 3M™ Professional Caulking Gun is another great example of how 3M applies science to the lives of auto repair technicians.
- High-performance professional applicator gun for applying caulks, sealants and adhesives
- Cast steel barrel, rod, handle and trigger mechanism adds durability and long life
- Curved back of rod creates convenient hook for hanging on racks when gun is not in use
- Pressure release lever is thumb-operated for ease of use
- Sized for 1/10-gallon cartridges, compatible with many 3M products
| 3M ID | 7000120433 |
|---|---|
| Part number | 8993 |
| Keywords | 8993 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Adhesive Applicators > Manual Applicators |
| Application | Applying Body Filler |
| Color Family | Multi-color |
| Product Color | Black Orange |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 957.9 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 396.9701955151942 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.1118080094689424 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.7978697481176766 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 6505.176 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 815.5 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 396.9701955151942 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.112028471731127 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.7989720594286012 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.803149606299213 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.622047244094489 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.1102362204724407 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6505.176 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 0.958 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.816 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.376 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.219 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.079 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 102519.89007915024 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 410.0598076638723 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 323.6165546611818 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.574803149606296 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.68 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 146.79 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.31 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 180 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | GUNS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 15 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

