3M™ Pro-Pak™ Wetordry™ Sanding Sheets 88599NA, 9 in x 11 in, 1500A grit, 25 sht pk
3M™ Wetordry™ allows you to sand between coats of varnish and paint or other finishes. Can be used with water to reduce clogging and extend abrasive life. Ideal for sanding metal for repainting or prior to primer coat.
Special Price
$24.47
Regular Price
$28.78
| UPC | 00051144885992 |
|---|---|
| 3M ID | 7010339818 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Pro pak™ Wet or Dry abrasives are specially designed for wet or dry sanding. Use 3M™ Imperial Wetordry Sandpaper for a premiere finish on lacquers, primers, sealers, plastics and paints. For final or between coats sanding.
- 1500 Grit
- Silicon carbide abrasive, a sharp synthetic mineral that cuts fast and smooth
- Use with water or cutting oil to reduce clogging and extend abrasive life
- Offered in two weights of waterproof paper to suit your specific sanding needs: flexible "A" weight backing for contour sanding and durable "C" weight backing for improved stock removal and leveling general surfaces
- For flat areas, for use by hand or with sanding block
- For use by hand or with sanding block
- 10 Sheets per pack
| 3M ID | 7010339818 |
|---|---|
| Keywords | sand paper, sanding paper, sanding sponge, sanding sponges, sand papers |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Grit | 1500 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Pro-Pak™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 283.495 G |
| Base - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 85.50000170866484 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6249994901810187 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5469668724806813 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1401.094 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 248.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 959.9999731495526 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.719689751395069 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.469668724806813 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15731.581 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3048.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2481.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83602.52940978322 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 533.9992822189668 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 410.22515436051094 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.496062992125985 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.37 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 186.075 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.054 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 750 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 750 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review

