3M™ Pro-Pak™ Aluminum Oxide Sheets for Paint and Rust Removal, 9 in x 11 in, 120 grit, 10 packs/cap case, Open Stock
3M™ Sandpaper comes in a variety of minerals and a wide grit range. Ideal for painted surfaces, bare wood, and metal. Sheets can be cut to fit hand sanding, on a sanding block, or a power tool sander.
Special Price
$13.91
Regular Price
$16.37
| UPC | 00051144994038 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126517 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Pro Pak™ Aluminum Oxide Sandpaper are the abrasives are the choice of professionals for sanding a wide variety of materials and surfaces. This durable sandpaper and outlasts ordinary glue bond paper. Made with aluminum oxide minerals. Life cut of the sandpaper and outlasts ordinary glue bond paper.
- 120 grit
- All purpose sandpaper
- For use on paint, wood and metal
- Extremely tough and durable synthetic abrasive
- Resin coating increases the life and cut of the sandpaper
| 3M ID | 7000126517 |
|---|---|
| Keywords | sand paper, sanding paper, sanding sponge, sanding sponges, sand papers |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | 120 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Pro-Pak™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 11.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 9.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 421.206 G |
| Base - Metric Height Dimension | 29.21 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 81.93749655215846 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9286002760584354 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7885935118353071 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 11.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1342.715 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 357.7 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 29.21 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 959.6593996337599 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.74994354512621 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.885935118353071 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15.726 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 4422.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3577.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83663.55315387796 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 762.7994271596764 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 591.4451338764803 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.371 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 268.275 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.05 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 750 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 750 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


