3M™ Pro Grade Precision™ Ultra Durable Universal Hole Sanding Disc DUH5220TRI-10I, 5 inch UH, 220, 10/pack
Hard working power tool abrasives that last from one job to the next. Whether you are sanding wood, plastic, or metal the 3M™ Pro Grade Precision™ Ultra Durable Universal Hole Sanding Discs are ideal for all stages of sanding. 3M premium mineral technology delivers a sanding disc that cuts fast and lasts long. Use with a random orbital sander. The hook and loop attachment system allows for quick and easy attachment to and removal from the tool. The unique universal hole pattern allows for efficient dust extraction on both 5 hole and 8 hole sanders.
Special Price
$8.17
Regular Price
$9.62
| UPC | 00638060654910 |
|---|---|
| 3M ID | 7100202878 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Hard working power tool abrasives that last from one job to the next. Whether you are sanding wood, plastic, or metal the 3M Pro Grade Precision Ultra Durable Universal Hole Sanding Discs are ideal for all stages of sanding. 3M premium mineral technology delivers a sanding disc that cuts fast and lasts long. Use with a random orbital sander. The hook and loop attachment system allows for quick and easy attachment to and removal from the tool. The unique universal hole pattern allows for efficient dust extraction on both 5 hole and 8 hole sanders.
- Cuts Fast, Lasts Long With Ceramic Minerals Technology
- Consistent Stock Cut Under Moderate To High Pressure
- Helps Reduce Airborne Dust From Patented Universal Hole Pattern Design
- Clog Resistant
- Quick And Easy Attachement And Removal With 3M Hookit Hook & Loop Technology
- Ideal for: Scuffing Finish
- For Use With Both 5-Hole And 8-Hole 5 Inch Random Orbital Sanders
- Great For Construction, Painting, Woodworking, Carpentry, And Home Improvement Projects
- For Use On Wood, Plastic And Metal
- 220 grit/Fine
- Available In The Following Grits: 60, 80, 100, 120 And 220
- Mineral Color Will Not Discolor The Sanding Surface
- Recommended For Use With 3M Personal Safety Products
- Package Contents: 10 Discs / Pack
- Size: 5 In
| 3M ID | 7100202878 |
|---|---|
| Keywords | Sanding, sanders, sand paper, sanding paper, sanding machine, abrasives |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Film Discs |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 5.0 in |
| For Use On | Metal |
| Grit | 220 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.37519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 57.606 G |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 136.53 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.12699949075422057 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.08499922518537956 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.375196850393701 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.014 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 38.555 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 136.53 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 74.62398389363707 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.38099847226266176 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.25499767555613867 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.4 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 2.2 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.3 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1222.868 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 115.665 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 16.256 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 5.588 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 13.462 CM |
| Inner - Item Quantity | 3 |
| Inner - Total Unit Quantity | 3 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 332.85382909348493 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.366998302903552 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.764993026668416 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5454.497 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 620.06 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 346.995 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.097 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.637 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.605 CM |
| Shipper - Item Quantity | 9 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | WRAP |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96112.39694920335 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 374.9996941086112 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 192.7788159223225 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.71653543307087 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.575 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 87.443 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.212 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 2268 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2268 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 252 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


