3M™ Pro Grade Precision™ Faster Sanding Sheets w/ NO-SLIP GRIP™ Backing SHR100-PGP-4T, 9 in x 11 in, 100 Gr, 4 Shts/pk
#1 Sanding Performance. 3M™ Pro Grade Precision™ Faster Sanding Sheets with enhanced mineral technology resist clogging and sand faster. NO-SLIP GRIP™ durable backing grips together to prevent slipping. Sand longer with less hand fatigue..
Special Price
$4.05
Regular Price
$4.77
| UPC | 00076308421274 |
|---|---|
| 3M ID | 7100300024 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
#1 Sanding Performance. 3M™ Pro Grade Precision™ Faster Sanding Sheets with enhanced mineral technology resist clogging and sand faster. NO-SLIP GRIP™ durable backing grips together to prevent slipping. Sand longer with less hand fatigue..
- NO-SLIP GRIP™ Durable Backing helps reduce hand fatigue & tearing when sanding
- PREMIUM MINERAL GRITS are made with technology found in Cubitron™ II Industrial Abrasives
- SUITABLE FOR wet sanding or dry sanding
- SANDPAPER COLOR WILL NOT DISCOLOR THE SURFACE you are sanding
- CONFORMS to your surface for easier sanding
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRITS for a smooth finish
- GREAT FOR construction, woodworking, carpentry, and home improvement projects like paint and drywall sanding
- RECOMMENDED FOR USE WITH 3M™ Personal Safety Products
- FOR BEST RESULTS, sand with the grain of wood, working through a sequence of grits from coarse to very fine. Do not skip more than 1 grit between each sanding step
- Assorted Sizes Available
- Recommended for use with 3M™ Personal Safety Products
- For flattening grain
| 3M ID | 7100300024 |
|---|---|
| Keywords | sand paper, sanding paper, sanding sponge, sanding sponges, sand papers |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Pro Grade Precision™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 12.125 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.125 |
| Base - Customary Width Dimension | 9.343976378 |
| Base - Metric Gross Weight | 130.77 G |
| Base - Metric Height Dimension | 307.975 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.175 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 237.337 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 14.138957411773092 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2882985002591644 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.22487150742857515 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.125 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.125 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.343976377952757 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 231.696 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 102.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 307.975 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.175 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 237.337 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 680.6142942994547 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.358998058102256 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.497430148571502 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11153.27 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2884.393 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2040.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.432 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.97 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84578.90931529895 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 659.997874302868 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 445.24558470857875 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.00787401574803 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.386 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 201.96 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.067 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1980 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1980 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 99 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 33 |
Write Your Own Review


