3M™ Prep Salvent - 70, 1 gal, 4 per case
| UPC | 00051135089835 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045679 |
| Packaging | Bottle |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When there is sticky, oily residue left behind, you need to thoroughly clean it before painting or priming. That's where 3M™ Prep Solvent-70 is needed for prepping surfaces. It is formulated to remove stubborn substances such as oils, wax, grease and silicone. If left on the surface, these substances will quickly degrade the quality of a priming or paint application. That's why even if you cannot visually see residue on the surface, it's a good idea to do a quick cleaning with solvent. You don't want to discover that hard-to-see residue was still left behind after you see the adverse effects it has on primed and painted surfaces.
Important Information3M™ Prep Solvent-70 is a water-based product and is rated at 65g/L Volatile Organic Compounds. Note: Laws controlling the acceptable amounts of Volatile Organic Compounds (VOC's) vary by state, and in some cases by locality. This product is restricted in one or more places in the U.S. If you are unable to find this product locally, please ask your local distributor for information on local rules products and available alternatives.
- A water-based solvent used to remove oil, wax, grease and silicone from surfaces
- Solvent effectively cleans metal, primed metal and painted surfaces prior to the application of primer or paint
- Rated at less than 70 grams per liter of volatile organic compounds (VOC)
- Pull top for easy to control dispensing
| 3M ID | 7000045679 |
|---|---|
| Part number | 8983 |
| Keywords | 8983 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Degreasers |
| Compatible Dispensing System | No System Required |
| Net Weight (Imperial) | 10.0 lb |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Type | Polishing |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Customary Height Dimension | 7.12519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 11.65 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 3.889 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 18.098 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 29.591 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Gross Weight | 8.57377737636989 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 8.57157275374804 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.125196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.65 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.008 YD3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 3.888 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 18.098 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 29.591 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | GALS |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1872.7933203897903 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 35.34891911872327 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 34.28629101499216 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 30689.584 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 16.034 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 15.552 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 32.385 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.782 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.082 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86104.50291766725 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1433.0047042017043 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1234.3064765397178 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.411 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 559.872 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


