3M™ PPS™ SUN GUN™ NI-CAD Battery, 16398, 4 per case
| UPC | 00051131163980 |
|---|---|
| 3M ID | 7100057587 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
These 3M-approved accessories maintain optimal performance standards of the 3M™ PPS™ SUN GUN™ II. This tool offers the following benefits to technicians or users attempting to match automotive or industrial paint colors:
Paint Department: Choose the correct variant or alternative color chip, verify coverage and color match. Regardless of existing weather and lighting conditions, no matter where the vehicle or substrate is located in the facility, the 3M™ PPS™ SUN GUN™ II Light Kit will help the painter assess and select the paint that best represents the actual color of the vehicle or substrate being repaired.
In the event the color does not match, the 3M™ PPS™ SUN GUN ™ II Light, will assist the painter in determining what is necessary to correct the mismatch, leading them closer to the correct match.
Detail Area: Identify post–paint defects such as swirl marks, burn through, sand scratches and dirt-nibs. The 3M™ PPS™ SUN GUN™ II Light Kit helps to identify paint defects that can be corrected inside of the facility, without having to pull the vehicle or substrate outdoors to examine under natural sun light. The 3M™ PPS™ SUN GUN™ II Light Kit will also assist in confirming that there are no defects before delivering the vehicle or substrate. This helps to avoid costly re-work and/or re-do's.
(Auto Body) Insurance Estimator: Assist in clearly identifying damaged areas prior to writing the estimate. The 3M™ PPS™ SUN GUN™ II Light Kit helps the estimator to clearly evaluate and validate the damaged areas of the car prior to beginning the repair process. Regardless of weather conditions, no matter where the vehicle is located, no matter how poor the lighting conditions, the estimator can evaluate the damage without having to move the vehicle.
Body Technician: Identify pre-paint defects such as pin holes and sand scratches. The 3M™ PPS™ SUN GUN™ II Light Kit makes it easier to see common defects such as pin-holes sand-scratches, etc., prior to primer, sealer, or basecoat application. This dramatically reduces the potential for re-work, re-dos or comebacks.
- Approved accessories to use with the 3M™ PPS™ SUN GUN™ II
- Replicate natural sunlight to better match automotive & industrial paint colors
- Evaluate damage for better estimates of cost of repair
- Locate defects prior to painting vehicle or substrate
- Identify imperfections in paint quality
- Improve the professionalism of automotive & industrial paint jobs
| 3M ID | 7100057587 |
|---|---|
| Part number | 16398 |
| Keywords | 16398 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Sprayer Accessories > Color Match Lighting |
| Application | Body Repair, Paint Application, Paint Finishing & Detailing |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PPS™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.969015748 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.718897638 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.696 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 100.813 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 120.65 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 94.46 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 70.11628196484739 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.534417344806748 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.437413949445402 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.969015748031496 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.7188976377952754 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.149 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.652 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 100.813 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 120.65 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 94.46 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PCS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 452.5374405079519 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.600640129815234 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.749655797781608 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.196850393700787 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.433070866141732 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.346456692913385 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7415.76 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.994 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.608 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.132 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.265 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.212 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92328.92481532994 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1190.4962157983389 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1011.9394204095629 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.513 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 459.008 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Item Quantity | 704 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 704 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 176 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 22 |


