3M SUN GUN™ II Light Kit 16550 PPS™, 1/Case
| UPC | 00051131165502 |
|---|---|
| 3M ID | 7100009470 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M 16550 SUN GUN Light Kit 16550
Match Paint Colors with Greater Precision
3M™ SUN GUN™ II Light Kit offers the following benefits to technicians or users attempting to match automotive or industrial paint colors:
Paint Department: Use the 3M™ PPS™ Color Match Film to spray out the selected color for evaluation. Once sprayed and dried, peel away from backing and stick to vehicle, stand back with the 3M™ SUN GUN™ II and shine from any angle. Regardless of existing weather and lighting conditions, no matter where the vehicle or substrate is located in the facility, the 3M™ SUN GUN™ II Light Kit will help the painter assess and select the paint that best represents the actual color of the vehicle or substrate being repaired.
In the event the color does not match, the 3M™ SUN GUN ™ II Light, will assist the painter in determining what is necessary to correct the mismatch, leading them closer to the correct match.
Detail Area: Identify post–paint defects such as swirl marks, burn through, sand scratches and dirt-nibs. The 3M™ SUN GUN™ II Light Kit helps to identify paint defects that can be corrected inside of the facility, without having to pull the vehicle or substrate outdoors to examine under natural sun light. The 3M™ SUN GUN™ II Light Kit will also assist in confirming that there are no defects before delivering the vehicle or substrate. This helps to avoid costly re-work and/or re-do's.
(Auto Body) Insurance Estimator: Assist in clearly identifying damaged areas prior to writing the estimate. The 3M™ SUN GUN™ II Light Kit helps the estimator to clearly evaluate and validate the damaged areas of the car prior to beginning the repair process. Regardless of weather conditions, no matter where the vehicle is located, no matter how poor the lighting conditions, the estimator can evaluate the damage without having to move the vehicle.
Body Technician: Identify pre-paint defects such as pin holes and sand scratches. The 3M™ SUN GUN™ II Light Kit makes it easier to see common defects such as pin-holes sand-scratches, etc., prior to primer, sealer, or basecoat application. This dramatically reduces the potential for re-work, re-dos or comebacks.
- Replicate natural sunlight to better match automotive & industrial paint colors
- Evaluate damage for better estimates of cost of repair
- Locate defects prior to painting vehicle or substrate
- Identify imperfections in paint quality
- Improve the professionalism of automotive & industrial paint jobs
| 3M ID | 7100009470 |
|---|---|
| Part number | 16550 |
| Keywords | 16550 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Sprayer Accessories > Color Match Lighting |
| Application | Body Repair, Paint Application, Paint Finishing & Detailing, Paint Inspection |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PPS™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Metric Gross Weight | 2.359 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Unit of Use - Billing Unit | KIT |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1015.1226601665802 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.200704764941262 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 4.850169768067307 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 16634.88 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.2 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GUNS |
| Unit of Use - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1015.1226601665802 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.200704764941262 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.850169768067307 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.724409448818897 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.118110236220472 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.21259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16634.88 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.359 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.2 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.12 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.384 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.361 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GUNS |
| Shipper - Item Unit | GUNS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85311.19424443573 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 279.9870729747945 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 232.80814886723073 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.398 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 105.6 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 48 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | GUNS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


