3M™ PPS™ Spray Gun Holder, 16236, Single Gun, 5 per case
| UPC | 00051131162365 |
|---|---|
| 3M ID | 7100152679 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ PPS™ Spray Gun Holder is an accessory for use with the 3M™ PPS™ Series 2.0 and 3M™ PPS™ (Legacy) paint preparation system. This holder keeps spray guns conveniently accessible and in a safe location while in storage. Keeping spray guns in this holder safeguards them from potential damage that can occur from laying them on a table or the floor. Choose from holders designed to store one, two or four spray guns.
Advantages of the 3M™ PPS™SystemUnlike conventional paint cup systems, 3M™ PPS™ eliminates the need for mixing paint in additional paint mix cups and then transferring the paint through a separate filter into a paint reservoir. This is an important advantage because waste occurs every time that a user transfers paint through mixing cups and filters. With PPS™, you place the disposable liner within the re-usable PPS™ Cup. Then simply mix the paint in the PPS™ disposable liner, snap the disposable lid (with the pre-welded filter) in place and attach the locking collar to complete the PPS™ System. With just these few simple steps, you're ready to start spraying.
Your Spray Gun Functions at any Angle, Even Upside DownPPS™ allows the painter to spray consistently 90°; to the part, no matter how the part is positioned. This makes material transfer more consistent, limits paint overspray and lowers paint consumption. Because PPS is a closed system, you can operate in any orientation - i.e. 360 degrees.
Clean Up is a Breeze and Uses Less SolventAfter spraying, the painter can use a sealing plug to seal and protect paint materials or simply discard disposable lid and liner, leaving only the adapter and spray gun to clean. Discard the disposable lid and liner in the appropriate approved waste containers specified by the paint manufacturer (or local government requirements). Use a small amount of solvent for cleaning the spray gun and the PPS™ adapter. With this disposable paint system, shops are often experiencing a 70% reduction in cleaning solvents, which means solvent cleaning savings and solvent disposal savings. Most guns can be cleaned with less than 3 oz. of solvent.
A Versatile System that Works with Most Spray GunsSpecifically designed PPS™stainless steel metal adapters allow painters to use the PPS™ system with virtually any spray gun. Painters have also the option to use the 3M™ Accuspray™ ONE spray gun, which requires no adapters. Technicians have found that this spray gun further reduces cleaning solvent usage and cleaning and maintenance time.
Reduces the Chance of Contamination Between JobsBecause the painter uses a new disposable lid (with welded-in filter) and disposable liner for each mix, there is less risk of outside contamination due to mixing, filtering, and clean up. Using a fresh lid and liner with each paint job, rather than washing out reusable components, often improves overall productivity in prep and clean-up time by as much as 50%.
The Bottom Line: Why 3M is the Paint & Coatings Spray System of Choice3M™ PPS™ is an all-in-one disposable painting system that produces cleaner jobs, saves on paint consumption and reduces solvent usage by up to 70%. You'll find that technicians operate with greater efficiency and spend less time on cleaning tasks. 3M PPS offers many advantages for any one spraying liquid coatings from a spray gun with cup.
- Rack for keeping spray guns used with 3M™ PPS™ Series 2.0 and 3M™ PPS™ (Legacy) easily accessible
- 3M™ PPS™ is an all-in-one disposable solution for mixing/measuring, filtering, spraying in any direction
- System enables the painter to consistently spray at 90° to the part (even upside down), improving transfer efficiency and reducing material waste
- The all-in-one solution reduces the chance of outside contamination and reduces paint consumption
- PPS™ reduces cleaning solvent consumption by up to 70% and reduces prep and clean-up time by up to 50%
- System delivers improved quality, lower material cost, less solvent consumption, improved productivity, less mess and easier use
| 3M ID | 7100152679 |
|---|---|
| Part number | 16236 |
| Keywords | 16236 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Spray Guns & Components > Spray Gun Holders |
| Application | Paint Application |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PPS™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 10.18700787 |
| Base - Customary Length Dimension | 9.187007874 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.097 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 25.875 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 23.335 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 327.55843267592047 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.418471016168107 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.1473024336807076 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.187007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.187007874015748 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5367.721 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.974 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.875 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 23.335 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1863.5754397493047 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.967998116899542 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.73999547214606 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.936614173228346 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.936614173228346 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 30538.53 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5882.185 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4871.58 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.779 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 45.559 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 75974.5613979417 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 423.9996365018221 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 322.198982315333 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 37.68976377952756 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.245 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 146.147 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 95.732 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 150 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 150 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |


