3M™ PPS™ Series 2.0 Sealing Plugs 26232, 3200/Case
| UPC | 00051131262324 |
|---|---|
| 3M ID | 7100168902 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Designed specifically for 3M™ PPS™ Series 2.0 – the next generation of our highest performing disposable spray cup system – 3M™ PPS™ Series 2.0 Sealing Plugs are designed for added performance during temporary sealing and protection of paint and other coatings. Sealing Plugs fit securely into all sizes of PPS™ Series 2.0 Lids. The outward facing end is wide and flat, forming a stable base. You can simply turn the cup and lid assembly upside down and place it on the Sealing Plug for secure temporary sealing and protection. This method also allows you to keep the 120 or 200 micron filters submerged in fluid, helping preserve them for fewer lid replacements.
Next Generation of the 3M™ Paint Preparation System (PPS™)The 3M™ PPS™ Series 2.0 Spray Cup System is the latest, best-performing disposable spray cup system. The system has been redesigned from the connection to the cup, and has been improved in six ways offering a complete disposable spray cup solution for mixing/measuring, filtering, spraying and for temporary sealing and protection of sprayable coatings.
Cleanest Disposable Cup SystemEvery PPS™ Series 2.0 lid features a quarter-turn lid locking system to help reduce paint build-up and possible contamination. Additionally, each lid and liner kit contains a new hard cup which also features universal mixing ratios built into the cup, eliminating the need for separate inserts and helping ensure the most accurate mix possible.
Reduce Material Waste by Mixing in the Cup3M™ PPS™ Series 2.0 makes it even easier to mix directly in the cup. If you’re mixing on a scale, use the “max fill” notation on each cup to fit the maximum amount. Cups include a clear access window to help you see how much material is left while spraying. The window also allows you to hold the liner for easier, cleaner lid removal. This is especially useful during refills or tinting.
Improved Fluid Flow for More Consistent Paint Application3M™ PPS™ Series 2.0 Lids feature a domed geometry that allows up to 3 oz (90mL) of material below the filter during on-demand spraying. This reduces sputter and other inconsistencies in spray performance. Lids also feature a wider spout for improved fluid flow. A built-in full-diameter filter delivers the highest quality filtration – no assembly needed.
More Confidence in the Connection to Your GunA new adapter design provides a four-point connection and a wider 360° platform to ensure a stable, reliable lid-to-spray-gun connection. Larger sealing plugs do more than just seal. For instance, you can turn the cup upside down and use the new sealing plug as a base for temporary sealing and protecting, helping keep the built-in filter wet and reducing the need for replacement lids.
A System for Both Solvent-Based and Waterborne ProductsEvery lid features a built-in full diameter filter available in 200 micron or 125 micron mesh. Be sure to consult the paint or coatings manufacturer for the recommended filter mesh size.
Use the Right Size Cup for Every RepairThe PPS™ 2.0 Spray Cup System is available in 5 sizes: 3 oz (90mL), 6.8 oz (200mL), 13.5 oz (400mL), 22 oz (650mL) and 28 oz (850mL). Using the right size cup for every repair not only reduces your cost per lid and liner, it can reduce the likelihood of overmixing.
Reduce Solvent Usage by up to 70%After spraying, the painter can use the sealing plug to seal and protect the paint or coating for later use or simply discard the lid and liner, leaving only the adapter and spray gun to clean. Discard the disposable lid and liner in accordance with local government requirements. Use a small amount of solvent for cleaning the spray gun and the PPS™ Adapter. Shops using PPS™ Series 2.0 often experience a 70% reduction in cleaning solvent usage. Most guns can be cleaned with less than 3 oz. of solvent.
Your Spray Gun Functions at any Angle, Even Upside DownBecause PPS™ Series 2.0 is a closed system, you can spray in any orientation to a full 360 degrees. This allows the painter to spray consistently at 90° to the part, no matter how the part is positioned. It makes material transfer more consistent, limits paint overspray and reduces paint consumption.
Reduces the Chance of Contamination Between JobsBecause the painter uses a new disposable lid and liner for each mix, there is less risk of outside contamination. Using a fresh lid and liner with each paint job, rather than washing out reusable components, often improves overall productivity in prep and clean-up time by as much as 50%.
The Bottom Line: Why 3M™ PPS™ Series 2.0 is the Disposable Cup of Choice3M™ invented disposable cups for paint application and will continue to re-invent based on customer’s feedback. What customers have said is that trust and confidence in their disposable paint cup system is king. The consistent performance of the 3M™ PPS™ System has earned the trust of experts in one of the most important parts of a repair or manufacturing process – paint application. PPS™ Series 2.0 is the culmination of more than 15 years of painter feedback and a true next generation all-in-one disposable painting system that produces cleaner jobs, saves on paint consumption and reduces solvent usage by up to 70%.
- Designed specifically for all sizes of 3M™ PPS™ Series 2.0 Lids
- Wide, flat design makes a stable base when cups are turned upside down
- Excellent for temporary sealing and protection of coatings
- Keep filters wet for longer life, fewer lid replacements
- Use to seal lid while mixing in paint shakers
| 3M ID | 7100168902 |
|---|---|
| Part number | 26232 |
| Keywords | 26232 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Spray Guns & Components > Sprayer Replacement Parts |
| Application | Paint Application, Paint Preparation, Spraying paint |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PPS™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 2.181 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2.0467974006814154 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.00480828193825218 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.004409245243697552 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 33.541 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 6549.678453687616 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.388265900504456 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 14.109584779832165 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 15.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.393700787401574 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 20.393700787401574 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 107.33 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 6.98 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.4 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 40.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 51.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 51.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3200 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3200 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3200 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 73289.51665777348 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 220.46226218487757 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 169.315017357986 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 36.22047244094488 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.201 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 76.8 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.92 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 38400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 38400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


