3M™ PPS™ Series 2.0 Sealing Plug 26432, 96 Plugs/Pack, 6 Packs/Case
| UPC | 00051131264328 |
|---|---|
| 3M ID | 7100135627 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ PPS™ 2.0 sealing plugs work with all sizes of PPS™ 2.0 paint cups to temporarily protect your paint material and help make the PPS™ 2.0 system as efficient as possible. Designed to work with all sizes of PPS™ 2.0 lids, from mini to large, plugs feature a wide, flat design to make a stable base when you turn cup upside down. Temporary sealing helps prevent paint from drying and clogging filter, giving it a longer life so you replace lid less often.
3M™ PPS™ 2.0 is our all-in-one solution for measuring, mixing, filtering and spraying paint materials for automotive, industrial, home, furniture, cabinetry and more. Our latest and greatest PPS™ system features improvements like a quarter-turn locking collar with each lid, domed lid design for better spray performance, wider lid fluid spout and redesigned adapter for a more stable lid-to-gun connection. Each paint cup has convenient printed-on universal mix ratios for accurate mixing and a clear access window for easy visibility. Unlike with conventional aluminum or other metal paint cup systems, with PPS™ you don’t have to mix paint in extra cups and filter it into the paint reservoir, so you waste less paint. And with a fresh lid and liner for each mix, there’s less risk of outside contamination. By using this system, you can increase productivity in prep and cleanup time by as much as 50% and use up to 70% less cleaning solvent vs. conventional paint cup systems. Specially designed PPS™ stainless steel metal adapters let you use the PPS™ 2.0 system with virtually any spray gun. Use to apply paints, stains, varnishes, basecoats, undercoats, primers, sealers, clearcoats, gelcoats, sprayable adhesives and more.
- KEEPS FILTER WET – Place cup plug-side down to help prevent paint from drying and clogging the filter, giving it a longer life so you don’t have to replace lid as often
| 3M ID | 7100135627 |
|---|---|
| Part number | 26432 |
| Keywords | 26432 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Spray Guns & Components > Sprayer Replacement Parts |
| Application | Paint Application |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PPS™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 5 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.748031496 |
| Base - Metric Gross Weight | 291.206 G |
| Base - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.685 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.06 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 183.98622230315326 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6419993352180946 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.48999942393210894 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.748031496062992 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3014.994 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 222.26 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.685 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.06 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1354.7128393469386 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.4209980868946275 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.9399965435926534 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22199.766 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2005.331 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1333.56 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.622 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.782 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.272 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97515.94306338219 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 300.99999257042174 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 176.39979261555922 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.37992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.598 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 80013.6 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 122.885 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |

