3M™ PPS™ Series 2.0 Cup 26246, Midi (13.5 fl oz, 400 mL), 144 Cups/Case
| UPC | 00051131262461 |
|---|---|
| 3M ID | 7100284823 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Designed specifically for 3M™ PPS™ Series 2.0 the next generation of the highest performing disposable spray cup system – PPS™ Series 2.0 Cups are hard, reusable plastic cups that support PPS™ liners during paint and fluid delivery. Mix ratios are built into the cup, eliminating the need for separate inserts. Cups accept PPS™ Series 2.0 Lids with fast, efficient quarter-turn locking systems that allow you to lock the lid securely to the cup. A clear access window makes it easy to grasp the liner through the cup, making lid removal easier during tinting and refilling.
Next Generation of the 3M™ Paint Preparation System (PPS™)The 3M™ PPS™ Series 2.0 Spray Cup System is the latest, best-performing disposable spray cup system. The system has been redesigned from the connection to the cup, and has been improved in six ways offering a complete disposable spray cup solution for mixing/measuring, filtering, spraying and for temporary sealing and protection of sprayable coatings.
Cleanest Disposable Cup SystemEvery PPS™ Series 2.0 lid features a quarter-turn lid locking system to help reduce paint build-up and possible contamination. Additionally, each lid and liner kit contains a new hard cup which also features universal mixing ratios built into the cup, eliminating the need for separate inserts and helping ensure the most accurate mix possible.
Reduce Material Waste by Mixing in the Cup3M™ PPS™ Series 2.0 makes it even easier to mix directly in the cup. If you’re mixing on a scale, use the “max fill” notation on each cup to fit the maximum amount. Cups include a clear access window to help you see how much material is left while spraying. The window also allows you to hold the liner for easier, cleaner lid removal. This is especially useful during refills or tinting.
Improved Fluid Flow for More Consistent Paint Application3M™ PPS™ Series 2.0 Lids feature a domed geometry that allows up to 3 oz (90mL) of material below the filter during on-demand spraying. This reduces sputter and other inconsistencies in spray performance. Lids also feature a wider spout for improved fluid flow. A built-in full-diameter filter delivers the highest quality filtration – no assembly needed.
More Confidence in the Connection to Your GunA new adapter design provides a four-point connection and a wider 360° platform to ensure a stable, reliable lid-to-spray-gun connection. Larger sealing plugs do more than just seal. For instance, you can turn the cup upside down and use the new sealing plug as a base for temporary sealing and protecting, helping keep the built-in filter wet and reducing the need for replacement lids.
A System for Both Solvent-Based and Waterborne ProductsEvery lid features a built-in full diameter filter available in 200 micron or 125 micron mesh. Be sure to consult the paint or coatings manufacturer for the recommended filter mesh size.
Use the Right Size Cup for Every RepairThe PPS™ 2.0 Spray Cup System is available in 5 sizes: 3 oz (90mL), 6.8 oz (200mL), 13.5 oz (400mL), 22 oz (650mL) and 28 oz (850mL). Using the right size cup for every repair not only reduces your cost per lid and liner, it can reduce the likelihood of overmixing.
Reduce Solvent Usage by up to 70%After spraying, the painter can use the sealing plug to seal and protect the paint or coating for later use or simply discard the lid and liner, leaving only the adapter and spray gun to clean. Discard the disposable lid and liner in accordance with local government requirements. Use a small amount of solvent for cleaning the spray gun and the PPS™ Adapter. Shops using PPS™ Series 2.0 often experience a 70% reduction in cleaning solvent usage. Most guns can be cleaned with less than 3 oz. of solvent.
Your Spray Gun Functions at any Angle, Even Upside DownBecause PPS™ Series 2.0 is a closed system, you can spray in any orientation to a full 360 degrees. This allows the painter to spray consistently at 90° to the part, no matter how the part is positioned. It makes material transfer more consistent, limits paint overspray and reduces paint consumption.
Reduces the Chance of Contamination Between JobsBecause the painter uses a new disposable lid and liner for each mix, there is less risk of outside contamination. Using a fresh lid and liner with each paint job, rather than washing out reusable components, often improves overall productivity in prep and clean-up time by as much as 50%.
The Bottom Line: Why 3M™ PPS™ Series 2.0 is the Disposable Cup of Choice3M™ invented disposable cups for paint application and will continue to re-invent based on customer’s feedback. What customers have said is that trust and confidence in their disposable paint cup system is king. The consistent performance of the 3M™ PPS™ System has earned the trust of experts in one of the most important parts of a repair or manufacturing process – paint application. PPS™ Series 2.0 is the culmination of more than 15 years of painter feedback and a true next generation all-in-one disposable painting system that produces cleaner jobs, saves on paint consumption and reduces solvent usage by up to 70%.
- Hard cups designed specifically for 3M™ PPS™ Series 2.0
- Mix ratios built into every hard cup – no need for separate inserts
- Clear access window lets you firmly grasp the liner, making lid removal easier during tinting/refilling
- ‘Max Fill’ notation allows users to fit maximum amount of fluid in cup
- Designed for use with quarter-turn PPS™ Series 2.0 lid locking system for faster, easier assembly
- One new hard cup included in every PPS™ Series 2.0 Lid & Liner Kit
- Full-diameter filters are built into every lid for the highest quality filtration; aides with fluid flow.
- Enlarged sealing plugs provide stable base for cups to be placed upside down when sealing and protecting coatings not in use to keep filters wet.
- Existing PPS™ red dispensers can be used with 3M™ PPS™ Series 2.0
- 3M™ PPS™ reduces cleaning solvent consumption by up to 70% and reduces prep and clean-up time by up to 50%; compared to conventional paint cup systems
| 3M ID | 7100284823 |
|---|---|
| Part number | 26246 |
| Keywords | 3m pps, 3m pps adapter, pps, 3m pps cups, 3m pps system, pps system 3m, 3m cup liners, 3m cups, 3m performance spray gun, car paint spraying, |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Lined Spray Cup Systems > Cups & Collars |
| Application | Paint Application |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PPS™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 33.565 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 33.12191860604194 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.07399815830235416 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.07399815830235416 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 542.771 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 33.565 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4769.562137549472 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.699998966031991 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.655734795538999 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 17.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 78159.12 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6214.215 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4833.36 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 43.18 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 42.545 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 42.545 CM |
| Shipper - Item Quantity | 144 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78598.58239401517 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 149.99998787457557 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 85.24587836431199 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.288 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 38666.88 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 99.06 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1152 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


