3M™ PPS™ Series 2.0 Adapter, 26135, Type S40, Trapezoidal Thread, 4 per case-1
| UPC | 00051131261358 |
|---|---|
| 3M ID | 7100135335 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ PPS™ 2.0 Adapter #S40 lets you use the PPS™ 2.0 Spray Cup System with the following SATA paint guns: SATAminijet 4400 B HVLP QCC; SATAminijet 4400 B RP QCC; SATAjet 100 BF HVLP QCC; SATAjet 100 BF RP QCC; SATAjet 100 BP QCC; SATAjet 1000 B HVLP QCC; SATAjet 1000 B RP QCC; SATAjet 2000 HVLP QCC; SATAjet 2000 RP QCC; SATAjet 3000 HVLP QCC; SATAjet 3000 B HVLP QCC; SATAjet 3000 RP QCC; SATAjet 3000 B RP QCC; SATAjet 4000 B HVLP QCC; SATAjet 4000 RP QCC; SATAjet 5000 B HVLP QCC; SATAjet 5000 B RP QCC; and SATAjet 5500. Don’t see your gun? Use the chart images above to find your specific gun and the appropriate adapter model number.
PPS 2.0 adapters feature durable stainless steel construction, an improved lid-to-gun connection for more stability, and a wide bowl design for fast and easy cleaning. An adapter exists for almost any spray gun, so you can use the convenient PPS™ 2.0 system without giving up your favorite gun. PPS™ 2.0 features improvements like a quarter-turn locking collar with each lid, domed lid design for better spray performance and wider lid fluid spout. Each paint cup has convenient printed-on universal mix ratios for accurate mixing and a clear access window for easy visibility. Unlike with conventional aluminum or other metal paint cup systems, with PPS™ you don’t have to mix paint in extra cups and filter it into the paint reservoir, so you waste less paint. And with a fresh lid and liner for each mix, there’s less risk of outside contamination. By using this system, you can increase productivity in prep and cleanup time by as much as 50% and use up to 70% less cleaning solvent vs. conventional paint cup systems.
- RANGE OF APPLICATIONS – Use to apply paints, stains, varnishes, basecoats, undercoats, primers, sealers, clearcoats, gelcoats, sprayable adhesives and more
| 3M ID | 7100135335 |
|---|---|
| Part number | 26135 |
| Keywords | 26135 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Spray Cup System Adapters |
| Application | Paint Application |
| Product Color | Silver |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PPS™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 5.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.12519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 73.028 G |
| Base - Metric Height Dimension | 133.35 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 79.38 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 16.407271003518385 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1609991808283724 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.15895329103529673 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.1251968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 268.867 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 72.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 133.35 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 79.38 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 178.3743567487135 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.8000575494689207 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.6358131641411869 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.393700787401575 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2923.032 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 362.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 288.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 399.0366945546284 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 279.75779222212225 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 126.896 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1760 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1760 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 55 |


