3M™ PPS™ Series 2.0 Adapter, 26018, Type S11, 3/8 Male, 18 Thread NPS, 4 per case
| UPC | 00051131260184 |
|---|---|
| 3M ID | 7100135942 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ PPS™ 2.0 Adapter #S11 lets you use the PPS™ 2.0 Spray Cup System with the following paint guns: Binks SV-100 Gravity; Kobalt (Lowe’s) SGY-AIR176; Sharpe (Graco) Cobalt HVLP (USA), Platinum HVLP, Razor Primer (Blue finish gun body), SGF-98, Titanium T-1 CG COMPLIANT, Titanium T-1 HVLP; Snap-On BF700HPG15, BF900EXC14, BF900EXC3, Blue Point BF350, Blue Point BF813, Blue Point BF815, EXC6, EXCG3, Saber II BF814A. Don’t see your gun? Use the chart images above to find your specific gun and the appropriate adapter model number.
PPS 2.0 adapters feature durable stainless steel construction, an improved lid-to-gun connection for more stability, and a wide bowl design for fast and easy cleaning. An adapter exists for almost any spray gun, so you can use the convenient PPS™ 2.0 system without giving up your favorite gun. PPS™ 2.0 features improvements like a quarter-turn locking collar with each lid, domed lid design for better spray performance and wider lid fluid spout. Each paint cup has convenient printed-on universal mix ratios for accurate mixing and a clear access window for easy visibility. Unlike with conventional aluminum or other metal paint cup systems, with PPS™ you don’t have to mix paint in extra cups and filter it into the paint reservoir, so you waste less paint. And with a fresh lid and liner for each mix, there’s less risk of outside contamination. By using this system, you can increase productivity in prep and cleanup time by as much as 50% and use up to 70% less cleaning solvent vs. conventional paint cup systems.
- RANGE OF APPLICATIONS – Use to apply paints, stains, varnishes, basecoats, undercoats, primers, sealers, clearcoats, gelcoats, sprayable adhesives and more
| 3M ID | 7100135942 |
|---|---|
| Part number | 26018 |
| Keywords | 26018 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Spray Cup System Adapters |
| Application | Adapter, Paint Application, Painting, Primer |
| Product Color | Silver |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PPS™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 5.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.12519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 61.689 G |
| Base - Metric Height Dimension | 133.35 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 79.38 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 16.407271003518385 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.13600096491922914 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.13499786162628793 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.1251968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 268.867 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 61.234 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 133.35 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 79.38 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 178.19995088809074 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6999985471536923 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5399914465051517 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.6 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2920.174 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 317.514 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 244.936 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.764 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.716 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90437.18874839325 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 341.9986980821569 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 237.59658920188627 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.482 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 107.772 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 113.995 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1760 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1760 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 55 |


