3M™ PPS™ Lids 16336, Midi (13.5 fl oz, 400 mL), 200 Micron Filters, 5000 Lids/Pallet
| UPC | 00051131163362 |
|---|---|
| 3M ID | 7010028750 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Excellent for stocking PPS™ Lids efficiently and cost-effectively, 3M™ PPS™ Lids are available in cases containing 25 disposable lids with pre-welded micron filters for straining paint materials. Each case also contains 10 sealing plugs. Lids feature either 125 micron filters, often recommended for water-borne paint materials; or 200 micron filters for traditional solvent-based paint materials. Always reference the paint manufacturer to ensure the recommended filter to strain the paint material.
Lids and sealing plugs are designed specifically for the 3M™ Paint Preparation System (PPS™). Lids are sized for the range of 3M™ PPS™ Cups & Collars, allowing technicians to mix graduated measurements of up to 28 fluid oz (850 mL). Correct mixes are best achieved with a weight scale or with a 3M™ PPS™ Mix Ratio Insert (sold separately). Lid sizes include:
3M™ PPS™ Mini & Micro Lids – for use with 3 fluid oz (90 mL) and 6 fluid oz (180mL) PPS™ Cups & Collars, ideal for spot and 1-panel repairs 3M™ PPS™ Midi Lids – for use with 13.5 fluid oz (400mL) PPS™ Cups & Collars, great for 2-panel repairs3M™ PPS™ Standard and Large Lids – for use with 22 fluid oz (650mL) and 28 fluid oz (850mL) PPS™ Cups & Collars, excellent for 3-panel and 4-panel repairs
Advantages of the 3M™ PPS™ SystemUnlike conventional paint cup systems, 3M™ PPS™ eliminates the need for mixing paint in additional paint mix cups and then transferring the paint through a separate filter into a paint reservoir. This is an important advantage because waste occurs every time that a user transfers paint through mixing cups and filters. With PPS™, you place the disposable liner within the re-usable PPS™ Cup. Then simply mix the paint in the PPS™ disposable liner, snap the disposable lid (with the pre-welded filter) in place and attach the locking collar to complete the PPS™ System. With just these few simple steps, you're ready to start spraying.
Your Spray Gun Functions at any Angle, Even Upside DownPPS™ allows the painter to spray consistently 90° to the part, no matter how the part is positioned. This makes material transfer more consistent, limits paint overspray and lowers paint consumption. Because PPS is a closed system, you can operate in any orientation - i.e. 360 degrees.
Clean Up is a Breeze and Uses Less SolventAfter spraying, the painter can use a sealing plug to seal and protect paint materials or simply discard disposable lid and liner, leaving only the adapter and spray gun to clean. Discard the disposable lid and liner in the appropriate approved waste containers specified by the paint manufacturer (or local government requirements). Use a small amount of solvent for cleaning the spray gun and the PPS™ adapter. With this disposable paint system, shops are often experiencing a 70% reduction in cleaning solvents, which means solvent cleaning savings and solvent disposal savings. Most guns can be cleaned with less than 3 oz. of solvent.
A Versatile System that Works with Most Spray GunsSpecifically designed PPS™ stainless steel metal adapters allow painters to use the PPS™ system with virtually any spray gun. Painters also have the option to use the 3M™ Accuspray™ ONE spray gun, which requires no adapters. Technicians have found that this spray gun further reduces cleaning solvent usage and cleaning and maintenance time.
Reduces the Chance of Contamination Between JobsBecause the painter uses a new disposable lid (with welded-in filter) and disposable liner for each mix, there is less risk of outside contamination due to mixing, filtering and clean up. Using a fresh lid and liner with each paint job, rather than washing out reusable components, often improves overall productivity in prep and clean-up time by as much as 50%.
The Bottom Line: Why 3M™ PPS™ is the Paint and Coatings Spray System of Choice3M™ PPS™ is an all-in-one disposable painting system that produces cleaner jobs, saves on paint consumption and reduces solvent usage by up to 70%. You'll find that technicians operate with greater efficiency and spend less time on cleaning tasks. 3M PPS offers many advantages for any one spraying liquid coatings from a spray gun with cup.
- 25 individual PPS™ Lids only
- Designed for use with the original 3M™ PPS™ paint preparation system
- Fits Large/Standard and Midi PPS™ cup sizes for a wide range of jobs
- Choose 200 micron or 125 micron filters for solvent or waterborne paint systems
- PPS™ is an all-in-one disposable solution for mixing and measuring, filtering, spraying
- System enables the painter to consistently spray at 90 degrees to the part, no matter the part orientation (even upside down)
- Reduces chance of outside contamination, maintains consistent material transfer and reduces paint consumption
- PPS™ reduces cleaning solvent consumption by up to 70%
- Reduces prep and clean-up time by as much as 50%
- System delivers improved quality, lower material cost, less solvent consumption, improved productivity, less mess and easier use
| 3M ID | 7010028750 |
|---|---|
| Part number | 16336 |
| Keywords | 16336 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Lined Spray Cup Systems > Lids & Liners |
| Application | Coating spraying, Manual Spray Coating, Paint Application, Painting |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PPS™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 11.612 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 12.493147033538161 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.025600077884907986 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.0235894620537819 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 204.726 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 10.7 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PCS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 62488.31395300586 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 128.00038942453992 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 117.9473102689095 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 30.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 42.00787401574803 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1.024 M3 |
| Shipper - Metric Weight | 58.06 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 53.5 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.787 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 1.067 M |
| Shipper - Item Quantity | 5000 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PCS |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 70909.59063807891 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 158.73282877311186 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 117.9473102689095 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 35.039370078740156 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.162 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 53.5 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.89 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 5000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |


