3M™ Performance Spray Gun Ball Valve 26839, 4/Case
| UPC | 00051131268395 |
|---|---|
| 3M ID | 7100228103 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The addition of a 3M™ Performance Spray Gun Ball Valve allows a painter to quickly stop flow of liquid to the 3M™ Performance Spray Gun when the spray gun is set up as a pressure feed sprayer. This valve is recommended whenever the painter cannot easily access the pressure source (e.g. on a ladder or a long distance away).
The lightweight valve is compatible with both waterborne and solvent-based coatings. It attaches to the whip hose at the bottom end of the spray gun handle. Valve has one male and one female threaded fitting.
The quarter-turn handle aligns parallel to the hose when it is open, perpendicular when it closed.
Use with the 3M™ Performance Spray Gun, an innovative solution designed with the industrial painter in mind. Made from an impact-resistant composite, it is one of the lightest spray guns in the industry, yet durable enough for demanding industrial conditions. Its versatile design allows painters to spray from a pressurized source or a gravity cup, and replaceable atomizing heads allow you to spray a full range of coatings while delivering like-new performance with every new nozzle.
- Ball valve lets the painter stop fluid flow to spray gun
- Attaches between whip hose and supply hose in a pressure feed configuration
- Seals are compatible with both solvent-based and waterborne coatings
- Allows for spray gun removal or nozzle replacement without disabling the pressure source
| 3M ID | 7100228103 |
|---|---|
| Part number | 26839 |
| Keywords | Performance |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Spray Guns & Components > Sprayer Replacement Parts |
| Application | Coating Application, Coating spraying, Manual Spray Coating, Paint Application |
| Material | Aluminum |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 4 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 46.266 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.16 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 12.00001415750863 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.10199907022245547 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.08199873379704337 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 196.645 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 37.194 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.16 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 283.8719614447103 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6179998133566489 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.32799493518817346 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4651.828 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 280.32 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 148.776 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.065 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.812 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.192 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96722.63439015068 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 218.00000736343955 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 94.46254574343921 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.585 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 42847.49 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1152 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 288 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 32 |


