3M™ Performance Spray Gun 26832, 4/Case
| UPC | 00051131268326 |
|---|---|
| 3M ID | 7100228104 |
| Packaging | Kit |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Performance Spray Gun, 26832, kit includes a 3M™ Performance Spray Gun and an air control valve.
The 3M™ Performance Spray Gun was built for the modern painter and gives technicians a smarter way to spray. Made from an advanced impact-resistant composite material, the spray gun is one of the lightest in the industry yet durable enough for the toughest industrial conditions. From the trigger to the body, the spray gun was optimized by kinesiologists to enhance comfort specifically for the high demands of all-day spraying.
With its versatile design, technicians can spray from either a pressurized source or a gravity cup. The pressure-fed hose and nozzles allow for continuous bulk spraying for larger jobs. Or for spot repairs and small areas, convert the spray gun to use the 3M™ PPS™ Series 2.0 Spray Cup System – so you use just the right amount of coating to match the size and finish of the job.
Simple, innovative design means fewer parts to maintain. With quick-change replaceable nozzles, paint never passes through the body of the spray gun. Cleanup can be as simple as wiping the tip of the needle and replacing the head – which means no more disassembling or soaking in solvent. It’s like getting a brand-new spray gun every time you put on a fresh nozzle. At sizes from 1.1 to 2.0, 3M™ Performance Atomizing Heads allow you to easily spray a wide range of coatings – from stains and primers to topcoats and even adhesives. The spray gun’s intuitive design means it’s ready to help technicians spray right out of the box – whether you’re a seasoned pro or if it’s your first day on the job.
- REPLACEABLE NOZZLE: With quick-change replaceable atomizing heads, paint never passes through the body of the spray gun; it’s like getting a brand-new spray gun with every nozzle
| 3M ID | 7100228104 |
|---|---|
| Part number | 26832 |
| Keywords | Performance |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Spray Guns & Components > Spray Guns |
| Application | Coating Application, Coating spraying, Manual Spray Coating, Paint Application |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Height Dimension | 2.87519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 11.56299213 |
| Base - Customary Width Dimension | 9.25 |
| Base - Metric Gross Weight | 462.664 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.303 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 29.37 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 23.495 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 307.52439851336396 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.019999520715042 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8110806625781646 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.8751968503937007 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.562992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5039.422 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 367.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.303 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 29.37 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 23.495 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1828.4422395616446 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.886105116803442 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.2443226503126583 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 29962.8 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2216.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1471.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 49.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 235.894620537819 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 129.77290601250633 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 58.864 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |


