3M™ Performance Pressure HVLP Atomizing Head Refill Kit, 26830, Variety Kit, 5 kits per case
| UPC | 00051131268302 |
|---|---|
| 3M ID | 7100205980 |
| Packaging | Kit |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
What makes the 3M™ Performance Spray Gun system different is the technology inside the quick-change replaceable nozzles. Because paint and coatings never pass through the body of the spray gun – and only the atomizing head – it’s like getting a brand-new spray gun every time you swap the nozzle. Get the pattern control, atomization and transfer efficiency you expect from a premium spray gun — all while helping to drive more consistent spray performance across each job, every day.
3M™ Performance Pressure HVLP Atomizing Head Variety Refill Kit includes two each of 1.1, 1.4 and 1.8 atomizing heads for spraying a wide range of industrial and automotive coatings, including high-viscosity coatings, sprayable fillers, high-build primers, primer surfacers, sealers, single-stage top coats, solvent-based paints, waterborne paints and clearcoats. Nozzle recommendations are starting points only; refer to paint manufacturer for recommendations on fluid tip size.
The replaceable nozzles are used exclusively with the 3M™ Performance Spray Gun system and attach to a supply hose for continuous, bulk spraying from a pressure pot or pressure tank. The atomizing heads attach to the 3M™ Performance Spray Gun whip hose and are tightly secured to the spray gun with a specially-designed locking collar. No additional tools required for changeouts. Simply remove the nozzle from the spray gun, and either appropriately clean the fluid tip or replace it to keep your spray gun performing like new.
- SECURE: Locking collar and fittings firmly attach nozzles to spray gun body and whip hose
| 3M ID | 7100205980 |
|---|---|
| Part number | 26830 |
| Keywords | Performance |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Spray Guns & Components > Sprayer Nozzles & Tips |
| Application | Coating spraying, Manual Spray Coating, Paint Application |
| Product Color | Assorted |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Height Dimension | 9.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.34015748 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 130.181 G |
| Base - Metric Height Dimension | 23.495 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 18.644 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 203.68938572522814 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2869999775348955 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.260998658332811 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.340157480314961 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3337.871 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 118.387 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 23.495 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 18.644 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 723.9374911820689 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.8389991877508873 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.3049932916640552 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11863.21 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 834.156 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 591.935 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.765 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93183.2572326562 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 255.9998970000311 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 156.5991949996866 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.25 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.527 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 71032.2 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 117.475 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 24 |


