3M™ Performance Pneumatic Applicator 09930, 200 mL, 1/Case
| UPC | 00051131388499 |
|---|---|
| 3M ID | 7100249137 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Designed specifically for use with 3M dual-syringe cartridges, the 3M™ Pneumatic Gun for 2-Part Cartridges is ideal for dispensing 3M seam sealers, sound deadeners, urethane plastic and epoxy SMC repair materials, adhesives and others for a very broad range of applications in collision repair. This applicator gun accepts standard air fittings for fast, efficient pneumatic operation, making it ideal for large volume jobs. An airflow adjustment knob at the handle adds control.
Accurate, Fast and EfficientThis pneumatic applicator gun is sized to hold 3M 2-part cartridges in 200 mL and 400 mL sizes. This dual-syringe system dispenses two-component sealers and adhesives in the proper ratios, eliminating premixing and helping to ensure the ideal application every time. A pistol-grip handle with easy trigger-pull action provides comfort and control for smooth, effective application. Cartridges snap quickly in and out of the holder for easy cartridge changeouts, maximized material use and fast cleanup.
The Science of Working Together from 3M3M believes that the best way to get the job done right is to let all of your tools and materials work together. The 3M™ Pneumatic Gun for 2 part cartridges is just one example of that – designed for dispensing a range of 3M sealers and adhesives quickly and efficiently, and to help provide the best tool of all: a system that works. It's just another way that 3M applies science to make life easier for operators in collision repair.
- Designed specifically for use with 3M two-component 200 ml / 400 ml cartridges
- Perfect for the smooth, consistent application of sealants and adhesives to help match OEM appearance
- Compressed air powered system is ideal for large-volume dispensing
- Pistol-grip handle, trigger-pull operation, and airflow adjustment knob provide comfort and control
- An inlet at the handle accepts standard air fittings
- Designed to work with a larger 3M two-part cartridge application system for greater shop efficiency and reduced rework
| 3M ID | 7100249137 |
|---|---|
| Part number | 9930 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Adhesive Applicators > Pneumatic Applicators |
| Application | Material Application, Mixing |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Switzerland |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 2879.4 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1112.3774216052368 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 6.347990377351365 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 3.8819987205693076 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 18228.6 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1760.845 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1112.3774216052368 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.347990377351365 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.8819987205693076 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.7401574803149606 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.173228346456693 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18228.6 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2879.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1760.845 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 9.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 53.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 36.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78842.67737039411 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 321.8749027899213 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 174.6898873100533 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.976377952755904 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.292 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 79.238 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.99 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 45 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 5 |


