3M™ Performance Manual Applicator 08571, for Cartridges, 200 mL, 12/Case
3M™ Standard, Performance and Premium Manual Applicators provide fully portable application of 2-part adhesives for auto maintenance and repair jobs. Designed for use with 3M cartridges as small as 37.5 mL, these applicators dispense correctly mixed two-part bonding agents with no measuring – maximum efficiency on individual repair orders or where very little space or equipment is available.
Special Price
$105.03
Regular Price
$123.57
| UPC | 00051135085714 |
|---|---|
| 3M ID | 7000042708 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Manual Applicators provide fully portable application of 2-part adhesives for auto maintenance and repair jobs. Made for use with 3M cartridges as small as 37.5 mL, these applicators dispense correctly mixed two-part bonding agents with no measuring. Its maneuverable size maximizes efficiency on individual repair orders or where very little space or equipment is available. Simple construction and dual-syringe design work together to make the 3M™ Performance Manual Applicator as versatile as possible.
- MAXIMUM EFFICIENCY: Time and cost efficient for small or space-intensive adhesive applications
- TACKLES SMALL JOBS: Designed for use with 3M™ cartridges.
- TWO-PART PREMIX: Mixes two-part adhesives right from the cartridge, saving time and money
- MANUAL APPLICATION: No extra equipment required, maximizing efficiency on individual repair orders
- INCREASE SHOP CAPABILITY: Works with 1:1 and 2:1 3M™ cartridges to dispense a variety of bonding agents
| 3M ID | 7000042708 |
|---|---|
| Part number | 8571 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Adhesive Applicators > Manual Applicators |
| Application | Coating, Dispensing, Material Application, Sealant, Sealing |
| Color Family | Multi-color |
| Product Color | Black Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8.22007874 |
| Base - Customary Length Dimension | 11.57480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.05511811 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.472 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 20.879 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 29.4 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.3 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 385.82744291472835 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 3.245204499361398 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.8175077107227353 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.220078740157481 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.5748031496063 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.05511811023622 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 6322.579 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.278 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.879 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 29.4 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.3 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 5406.223469927255 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 39.414243233412414 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 33.810092528672826 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 19.251968503937007 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.385826771653544 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 88592.13 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 17.878 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 15.336 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 48.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 59.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 507.06320302521846 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 405.7211103440739 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 184.032 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review

