3M™ Performance Gravity HVLP Atomizing Head Refill Kit, 26730, Variety Kit, 5 kits per case
| UPC | 00051131267305 |
|---|---|
| 3M ID | 7100207178 |
| Packaging | Kit |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
What makes the 3M™ Performance Spray Gun system different is the technology inside the quick-change replaceable nozzles. Because paint and coatings never pass through the body of the spray gun – and only the atomizing head – it’s like getting a brand new spray gun every time you swap the nozzle. Get the pattern control, atomization and transfer efficiency you expect from a premium spray gun — all while helping to drive more consistent spray performance across each job, every day. 3M™ Performance Gravity HVLP Atomizing Head Refill Kit includes one of each size nozzle: 1.2, 1.3, 1.4, 1.6, 1.8 and 2.0. Spray a full range of automotive coatings, including waterborne base coat, clearcoat, solvent base color, single stage top coat, direct gloss, primer sealer, wet on wet primer, primer surfacer, high build primer, sprayable fillers and high viscosity coatings. The replaceable nozzles are used exclusively with the gravity-fed 3M™ PPS™ Series 2.0 Spray Cup System, which helps to reduce material waste, mess and contamination compared to traditional metal paint cups. Forget about tearing down spray guns and soaking in solvent. Our complete, integrated spray system is your path to smarter cleanup. The atomizing heads attach to the 3M™ Performance Spray Gun needle and are tightly secured to the spray gun with a specially-designed locking collar. No additional tools required for changeouts. Simply remove the nozzle from the spray gun, and either appropriately clean the fluid tip or replace it to keep your spray gun performing like new.
- USE WITH 3M™ PPS™ SERIES 2.0: All-in-one gravity spray cup solution for measuring, mixing, filtering and spraying paint materials
| 3M ID | 7100207178 |
|---|---|
| Part number | 26730 |
| Keywords | 3m pps, 3m pps adapter, pps, 3m pps cups, 3m pps system, pps system 3m, 3m cup liners, 3m cups, 3m performance spray gun, car paint spraying, |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Spray Guns & Components > Sprayer Nozzles & Tips |
| Application | Clear Coat, Coating spraying, Paint Application, Painting, Primer spraying |
| Color Family | Assorted |
| Product Color | Assorted |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Height Dimension | 9.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.34015748 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 147.417 G |
| Base - Metric Height Dimension | 23.495 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 18.644 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 203.68938572522814 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.32499885304508097 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.298946827522694 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.340157480314961 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3337.871 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 135.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 23.495 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 18.644 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 727.7886996718876 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.028914198887428 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.49473413761347 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.26771653543307 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11926.32 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 920.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 678.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101177.36770906612 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 279.9870729747945 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 179.3680965136164 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.658 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 81.36 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.27 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 24 |

