3M™ Performance Air Flow Control Valve 26573, 4/Case
| UPC | 00068060060259 |
|---|---|
| 3M ID | 7100319551 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Performance Air Flow Control Valve features a clear, easy-to-read gauge, single-knob operation, and secure fittings. It can also be used on many non-3M spray guns and air tools which require adjustable air pressure. As a flow regulator, it is designed for improved air flow performance which helps reduce system pressure losses. Its high-contrast analog pressure gauge and textured control knob helps painters dial in the price pressure to optimize their work — helping reduce overspray and material consumption. The gauge is clearly marked at 20 psi (1.4 bar) and 29 psi (2.0 bar), the standard pressures for 3M™ Performance Spray Gun HVLP and Fine Finish nozzles respectively. Designed for industrial / professional use with 3M™ Performance Spray Gun, and other non-3M spray equipment. Features ¼-inch U Thread connections for broader ¼” thread compatibility.
- A premium air gauge that allows for smooth operation and high air throughput
- The customized gauge face allows quick adjustment to desired pressures, displaying both PSI and BAR scales up to 140 PSI / 10 BAR.
- Gauge is clearly marked at 20 psi (1.4 bar) and 29 psi (2.0 bar), the standard pressures for 3M™ Performance Spray Gun HVLP and Fine Finish nozzles.
- Air fitting is 1/4" NPS / 19 BPS hybrid thread
- Designed for industrial / professional use with 3M™ Performance Spray Gun, and other non-3M spray equipment
| 3M ID | 7100319551 |
|---|---|
| Part number | 26573 |
| Keywords | 3m pps, 3m pps adapter, pps, 3m pps cups, 3m pps system, pps system 3m, 3m cup liners, 3m cups, 3m performance spray gun, car paint spraying, |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Spray Equipment > Spray Guns & Components > Sprayer Replacement Parts |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Italy |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 177.808 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.27 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 50.99998388973156 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.39199953914568714 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.31569975482612284 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 835.74 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 143.199 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 1.27 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BAG |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 667.0651923981013 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.9789993381061501 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.2627990193044913 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10931.24 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 897.659 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 572.796 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.605 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.432 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.812 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | BAG |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91169.47367753003 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 256.9994728967773 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 141.43315505946453 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.25 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.494 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 64.153 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 114.935 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 448 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 448 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 112 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BAG |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


