3M™ Perfect-It™ Quick Connect Adaptor, 05752, 5/8 in, 10 per case
| UPC | 00051131057524 |
|---|---|
| 3M ID | 7100141852 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Perfect-It™ Quick Connect Adaptor 05752, is a professional grade adaptor that makes it fast and easy to change between compound and polishing pads on rotary polishers.
This quick-connecting adaptor features common 5/8" threads and a sliding ring that makes it easy to connect or disconnect double-sided quick connect buffing and polishing pads. Once the locking system is engaged, this adaptor automatically centers the pad and keeps it secure and stable while preventing wobbling and vibration.
Made of chrome-plated machined brass, the durable adaptor is built to last. It can withstand the high heat and speed produced during polishing.
With the 3M™ Perfect-It™ Quick Connect Adaptor and our double sided pads, a fresh pad is as easy as click, flip, click.
- 3M™ Perfect-It™ Quick Connect Adaptor, 05752, 5/8 in, 10 per case
- 3M Perfect-It Quick Connect Adaptor, 05752, Quick Change, Durable, Professional Grade, Secure, 5/8 in
- QUICK CHANGE: Allows quick and easy changes of 3M™ Quick Connect double-sided buffing and polishing pads
- SECURE: Reliably connects and automatically centers the pad for less fuss and pad wobble
- THREAD SIZE: Features 5/8" threads, the most common size for most polishers
- BUILT TOUGH: Built from chrome-plated machined brass with a stainless steel locking mechanism
| 3M ID | 7100141852 |
|---|---|
| Part number | 5752 |
| Keywords | 3m perfect-it quick connect adaptor 05752 5/8 in disconnect double-sided polishing buffing pads rotary polishers quick-change heavy-duty automotive body shop threads secure stable heat speed professional |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Mandrels & Adapters |
| Application | Buffing & Polishing, Paint Finishing & Detailing |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Perfect-It™ |
| Type | Adaptor |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 4 |
| Base - Customary Width Dimension | 4 |
| Base - Metric Gross Weight | 99.79 G |
| Base - Metric Height Dimension | 38.1 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 24.00002831501726 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.21999929143428934 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.21389910063963377 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 393.29 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 97.023 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 38.1 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | ADAP |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 264.1477448309227 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.4029989746079723 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.1389910063963375 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4328.606 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1089.982 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 970.23 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.51 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.192 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.192 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | ADAP |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 49149.92093763715 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 338.9982066938207 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 269.512910898391 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 24.37992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 805422.9 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 122.249 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 61.925 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1260 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1260 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | ADAP |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |


